Leminősítés, de kit érdekel? A Moody’s szerdán, míg a Japan Credit Rating csütörtökön rontott Magyarország hitel besorolásán. Korábban már a Fitch és a S&P is rontott a besoroláson, illetve a kilátáson, az okok rendre ugyanazok: a költségvetés helyzete, valamit egyik nagy párt sem elkötelezett a hiány lefaragása tekintetében. A piac reakciója ismét meglehetősen enyhe volt ahhoz képest, hogy a hazai elemzők ma már egyértelműen 2013-ra teszik az euró-övezeti csatlakozás dátumát, ami azt jelenti, hogy a költségvetési helyzet, illetve a hiány várható alakulása miatt a konvergencia folyamat komoly hátráltató tényezővé lépett elő.
Ennek ellenére az azonnali reakció után a piac nyugodt maradt, a külföldiek állampapír állománya tovább emelkedett, de az aukciókon továbbra is csak a rövid lejáratokat veszik, ami ahhoz vezetett, hogy rohamosan csökken/csökkent az átlagos lejárati idő is. Ez figyelmeztető jel, mint ahogy az is, hogy a forint percek alatt képes gyengülni, gyorsan eltűnhetnek a vevők. A piaci szereplők zöme azonban ezeket a jeleket nem veszi figyelembe, mivel már sokan, sokszor figyelmeztettek, mégsem történt semmi egetrengető változás.
Devizapiac. A nemzetközi környezet továbbra is az erős dollárnak kedvezett, de a korábban kialakult 1,185-ös EUR/USD szint nem sérült.
A jelenlegi helyzetben nem látható egyértelmű trend és nem is várunk olyan makrogazdasági híreket, kamatdöntéseket, amelyek érdemi változást idéznének elő. Ezen okok miatt azt javasoljuk, hogy az 1,185-1,195-ös sáv dollárerős oldalán az eurót célszerű a dollárral szemben vásárolni, mivel hosszabb távon sem számítunk a zöldhasú további erősödésére.
A hazai piacon a korábbi kereskedési napok forgalmi szintjei mellett gyengült a hazai fizetőeszköz mind a dollárral, mind az euróval szemben, de drámai mértékű változás nem történt. A forintot továbbra is erős szinten tartja a devizahitel felvétel, illetve a beáramló spekulatív tőke.
A térségben mégis relatív lemaradó a hazai piac, de ez nem jelenti azt, hogy jelentős veszteségek érnék a forintban befektetőket, de a hozamok meglehetősen alacsony szinten alakulnak.
A hozamok emelkedése még nem állt meg, valószínű, hogy az év eleji szintekig is gyengülhetnek a jegyzések. Ebben a helyzetben az ajánlatunk nem változott, továbbra is a rövid (3-6 hónap) futamidejű állampapírok tartását/vételét javasoljuk.
Külön kiemelendő a Pannonplast teljesítménye, ugyanis a műanyagipari társaság részvényei egy kisebb pihenő után ismét jelentős emelkedést produkáltak, de a management terveine teljesülése magasabb árat feltételez, illetve a társaságot jól ismerő Erste elemzői csapata is jelentősen magasabb cél-árat határoz meg.
Vételre ajánljuk az alábbi részvényeket: OTP (8000 forint alatt), Egis (30 000 forint körül) Pannonplast (2300 alatt), Mtelekom (1000 forint alatt). A többi részvény esetében a tartás ajánlott, nagyobb mértékű esésre nem sok esély van a közeli jövőben.
Állampapír piac:
- állampapírok:
- tartás: 3-6 hónap
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: vétel
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények:
- vétel: OTP, Egis, Pannonplast, Mtelekom
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele