Befektetési tanácsok (március közepére)

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mögöttünk álló héten csak remélni lehetett, hogy a sokszori figyelmeztetések hatottak és a befektetők óvatos portfólió kialakítás mellett sikeresen vették a gyengülő piac által emelt akadályokat.

Az elemzők sokszor (és ezen sorok írója is nemegyszer) figyelmeztetett a hazai és a térségbeli helyzet ingatag voltára és sokszor esett szó a növekvő kockázatokról, de a piac sokszor cáfolni látszott a leértékelődés és a hozamemelkedéstől való félelmet. Spekulatív befektetési időhorizonton természetesen a fundamentumok nem igazán meghatározók, de a távlatosabb portfólió-építés nem hagyhatja figyelmen kívül a gazdasági alapok változásait.

A forint átmenetileg ellenállónak mutatkozott – még a hét elején – a gyengüléssel szemben, így a régiós devizák közt relatív jól tartotta magát, de csütörtökön és pénteken már kezdte behozni „lemaradását”.

Devizapiac. A nemzetközi devizapiaci hangulat jelentősen nem változott az európai kamatemelés hatására, azonban a kamatemeléshez kapcsolt magyarázat annál inkább. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke szerint nem zárható ki a további kamatemelések sorozata sem, ami azt jelenti, hogy Európa is az emelkedő kamatkörnyezet hatása alá kerül, miközben a hasonló tendencia a tengerentúlon már lecsengőben van.



Ennek eredményeképpen emelkedett a dollár jegyzése a nemzetközi piacokon, ami a feltörekvő piaci helyzet rohamos gyengülését hozta magával, amit az olaj árának mérséklődése csak tetézett, hiszen a feltörekvő piacokon jelentős az olajszektor súlya.

Így nem meglepő, hogy a térségünkben is gyengültek a tőzsdék, a hozamok emelkedtek, miközben a régiós devizák árfolyamai szignifikáns gyengülést mutattak a vezető devizákkal szemben. Ez a hatás a forintot is elérte, így a hét második felére már rég nem látott 259 EUR/HUF szintek is kialakultak.



A trend egyértelmű – visszatekintve -, de a folytatás a nagy kérdés. Itt azt kell megválaszolnunk, hogy a trend folytatódik (rohamos gyengülés), vagy esetleg fordul és a külföldi befektetők ismét roham alá veszik a feltörekvő piacok pénz- és tőkepiacait.

Véleményünk szerint a trend nem folytatódik, ami legalábbis a gyengülés ütemét illeti, a forint a továbbiakban a 255-260-as szinten mozog majd az euróval szemben. Ajánlásunk tehát így módosul: 255-ös EUR/HUF szintnél euró vétel.

Nem ajánljuk a hosszabb futamidejű kötvényeket (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A kötvénypiac is megérezte a devizapiac negatív kilengéseit, a hozamok emelkedtek, de még mindig van esély a további emelkedésre.



A fenti charton jól látszik a hozamok emelkedése, ami ezúttal párhuzamos eltolódást mutat, ami arra enged következtetni, hogy a piac a Járai Zsigmond által már emlegetett kamatemelést kezdi beárazni, az egy hónappal ezelőtti kamatvágási várakozással szemben. Ezért ajánlásunk ezúttal sem változott, ma még a hosszabb futamidejű kötvények vétele nem ajánlott, a hozamok még tovább 20-25 bázispontos emelkedését várjuk.

Részvénypiac. A részvények árai is gyengültek, mivel a tőkekivonás itt is éreztette a hatását.





















Technikai szempontok szerint vizsgálva fej-váll alakzat kezd kirajzolódni, 20 500 pontig is eshet az index. Ennek esélyét a fundamentumok és a környezet erősítheti, de az egyes papírok esetében már a belépési pontokat érdemes figyelni. Ezek lehetnek: OTP (7200 forint alatt), Mol (20 000 forint alatt), Pannonplast (2450 forint alatt). Az osztalék alapon árazott részvények vásárlása nem ajánlott, mivel a hozamok emelkedése itt áresést idézhet elő.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok:

- tartás: 3-6 hónap

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: vétel

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények:

- vétel (feltételhez kötötten): OTP, Mol, Pannonplast

Befektetési alapok:

ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele