Reggel még csak ostromolta az újabb lélektani határnak tartott 265-ös szintet a forint árfolyama, 264,70/90 forintot kértek az euróért a bankközi devizapiacon. Tíz előtt néhány perccel azonban ezt a határt is átszakította, a jegyzések 266 fölé szaladtak. Délután egy körül enyhén erősödni kezdett az árfolyam, megint 265 forint körül jegyezték az eurót. Délután azonban erősödésnek indult a forint, 262-ig erősödött az árfolyam.
Tegnap reggel még úgy tűnt erősödésnek indul a forint árfolyama, akkor rövid idő alatt egy forintos erősödést tapasztalhattak a kereskedők a piacon. Délelőtt azonban már megindult a gyengülés, és a 260 forintos szint áttörése után egyre erőteljesebben gyengült a hazai valuta árfolyama. Este már a 264 forint/euró szintet is átlépték a jegyzések. Ez azt jelenti, hogy egy nap alatt hat forinttal gyengült a forint.
Meglepő
Az elemzők szerint a forint gyengülése egyértelműen külső okokra vezethető vissza. A fejlett piacokkal kapcsolatos kamatemelési várakozások miatt megkezdődött a tőkekivonás a fejlődő piacokról. A régióban nem csak a forint árfolyama esik, valamennyi valuta gyengül.
Mindenki számára meglepő, ami az elmúlt héten, illetve tegnap történt – nyilatkozta a hvg.hu-nak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Továbbra sem lehet azt gondolni, hogy Magyarország-specifikus a gyengülés, a lengyel zlotyi is hasonló mértékben gyengül. Török Zoltán szerint a gyengülés valószínűleg nem tart nagyon sokáig, pár napon belül vége lesz. De a helyzet persze állandóan változik.
A Raiffeisen elemzője emlékeztetett, hogy hétfőn kamatdöntő ülést tart a Monetáris Tanács. Szerinte azonban amíg nincs érdemi különbség az egyes devizák gyengülése között, addig nem nagyon érdemes beavatkozni. Mert nem a kamat mértéke miatt gyengül a forint, hanem az előbb említett okok miatt.
Lejtmenet
A hvg.hu-nak nyilatkozó elemzők szerint a forint gyengülési pályára állt, a következő hónapokban nem fog visszatérni a 250-252-es szintre. A Raiffeisen elemzője szerint a legbiztosabb forgatókönyve, hogy a forint 270-es szintet is eléri. A Bank of America elemzője a távirati irodának elmondta, hogy valószínűleg átrendeződött az ingadozási sáv egésze, és az euró a következő néhány hónapban 255-270 forint között mozoghat.
A jegybank egyelőre még nem avatkozott közbe. Múlt hét pénteken azonban kereskedők a Magyar Fejlesztési Bankot látták a piacon a forint védelmében.Néhány kereskedő arról beszél, hogy a jegybank beavatkozásra készül, esetleg még ma összehívnak egy rendkívüli ülést - írja a Portfolio.hu. Az MNB kommunikációs osztálya azonban ezt cáfolta.
Nyeste Orsolya szerint ha folytatódik a forint gyengülése, akkor elképzelhető, hogy a Monetáris Tanács már a héten 100 bázispontos kamatemelésről dönt. Hasonlóan látja a CA-IB Alapkezelő elemzője is. További, erőteljes forintgyengülés esetén a jegybanknak határozott jelzést kell adnia. Mivel a piac 50 bázispontos kamatemelést már beárazott, a mérték 100 bázispont lehet - mondta Forián Szabó Gergely az MTI-nek.