Befektetési tanácsok (március második felére)

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A múlt héten kezdődött forintgyengülés tetőzött hétfőn, de keddre már kezdett megnyugodni a piac, míg péntekre már szinte csak múlt időben említhető az utóbbi időszak legnagyobb devizapiaci megingása. A pánik elmúlt, de a hozamok oldaláról azt látjuk, hogy a piac egy száz bázispontos kamatemelést áraz egy éven belül.

Természetesen a forint nem egyedüliként ingott a piacon, a régiós devizák szintén, illetve a többi high yield piaci devizák is erősen kilengetek az elmúlt napokban. Külföldi szereplők eladásai indították el a forint mélyrepülését, mígnem kétéves mélypontot nem ért el az euróval szemben. Amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan ment a mini-pánik.

Devizapiac. A devizapiaci események indították el a többi szegmensre is kiható gyors változásokat. Miután a dollár erősödése megállt az euróval szemben – miközben az euró és a dollár kamatok tovább emelkedtek -, a feltörekvő piacokon előtérbe került a carry trader-ek profitrealizálása. Az, hogy a spekulatív tőke hirtelen mozgása indította el a változásokat fontos momentum, mivel hosszú távon a végfelhasználók – akik lejáratig tartják kötvény-portfólióikban papírjaikat – magatartása határozza meg a piaci folyamatokat.



Az EUR/USD devizapár az 1,185-1,19es szintek után ismét az 1,20 fölötti szinteken mozog, mint ahogy arra számítottunk is, de arra nem gondoltunk, hogy közben az ECB kommentje ilyen mértékű tőkemozgásokat indukál a feltörekvő piacokon.

A hét nap alatt 10 forintot erősödő euró és dollár egyértelmű jelzés a feltörekvő piaci befektetők számára, mivel ez esetben nem a vezető devizák keresztárfolyamainak változása indukálta az eladásokat – közben az EUR/USD alig változott), hanem a jövőben várhatóan tovább szűkülő kamatfelár indította be az eladásokat.

Ma már látható, hogy a globális tőkeáramlás mára kiegyenlítetté tette a piaci kamatokat/hozamokat, így a feltörekvő piacok kamat- és hozamfelára mára kritikus szintre esett. Ez a hazai piacon épúgy éreztette hatását mint Új-Zélandon, vagy éppen Törökországban.



A pánik elmúlt, de a hozamok oldaláról még azt látjuk, hogy a piac egy száz bázispontos alapkamat emelést áraz egy éven belül, ami továbbra sem teszi vonzóvá a forint vételeket euróval illetve dollárral szemben. Abban az esetben ha a forint 255 EUR/HUF szint közelébe a kerül akkor deviza vételeket ajánlunk.

A hosszabb lejáratok vétele továbbra sem ajánlott (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A kötvénypiacon jelentős hozamemelkedés következett be, miután az ECB részéről további kamatemelésekre lehet számítani, ami a hozamfelár csökkenése miatt a hazai kamatszintet is növelheti. Ezt árazza most a piac – véleményünk szerint kissé túlreagálva a dolog jelentőségét, legalábbis ami a rövid oldali hozamokat jelenti.



A  félévestől az egy éves lejáratig ajánljuk vételre a kötvényeket, a hosszabb lejáratok vétele továbbra sem ajánlott.

Részvénypiac. A részvények esetében volt – arányait tekintve – a legkisebb elmozdulás, mivel itt már korábban jelentkezett egy korrekciós szakasz az árak tekintetében. Így a mostani minipánik csak lemorzsolódást generált, de igazán nagy zuhanás nem volt. Ez nem jelenti azt, hogy a továbbiakban teljes optimizmussal kell a részvények felé fordulni, de óvatos vételekkel érdemes lehet a piacra lépni.



Az óvatosságra a továbbra is fennálló fej-váll alakzat int, de biztató jel, hogy végre nagy forgalom mellett tudtak emelkedni az árak. Ajánlásunk jelentősen nem változott, de az már látszik, hogy a múlt héten megadott szinteket több részvény jelentősen meghaladta, ezért a belépési pontokat magasabbra kell helyeznünk.

A gyengébb forint és az esetlegesen megdráguló vállalati finanszírozás mentén lehetne talán szelektálni a részvények között, de ma még nem gyengült annyit a forint, hogy ez jelentősen átrendezné a piaci viszonyokat. A hazai piacra termelő szolgáltató, de magas devizakitettséggel rendelkező (hiteloldalon) vállalkozások helyzete lehet a leginkább veszélyes, míg az másik véglet az alacsony hitelráta mellett exportáló cégek csoportja.

Ajánlásunk tehát : OTP (7600 forint alatt), Mol (21 500 forint alatt), Pannonplast (2550 forint alatt).

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok:

- vétel: 6 hónap – 1 év

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: vétel

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények:

- vétel (feltételhez kötötten): OTP, Mol, Pannonplast

Befektetési alapok:

ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele