A költségvetési tanács - amelyben helyet kapna az Állami Számvevőszék elnöke is - különleges jogokkal lenne felruházva, első körben visszaküldhetné a nem reális törvényjavaslatot a kormánynak, második körben pedig a parlamentnek - mondt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési és elemző részlege által kiadott gyorskommentár pozitívnak minősítette az ötletet. A ház szerint a testület létrehozása fontos szerkezeti változást jelentene, ha megfelelő módon végrehajtják, és a tanács valóban "több lenne egyszerű gumibélyegzőnél".
Lehetséges, hogy a javaslat felvetésének célja csak a választások előtti költségvetési aggályok elsimítása, mégis, "legalább előkerült valamilyen pozitív költségvetési szerkezeti reformötlet", áll a Goldman Sachs Londonban kiadott keddi értékelésében.
A londoni elemzői közösségben rendre megfogalmazódó bírálatok egyike az, hogy a két nagy párt egyike sem mutat tényleges elkötelezettséget a közfinanszírozási szféra konszolidálására a választások után. Egyebek mellett ezzel indokolta a magyar adósbesorolás kilátásának stabilról negatívra rontását a Moody's Investors Service hitelminősítő is.
Az éves államháztartási deficitcélokat időről időre, jelentős mértékben felfelé módosítják, a két nagy párt azonban "nem mutat kellő elkötelezettséget a helyi közigazgatás ésszerűsítésére, vagy az egészségügy és az oktatási rendszer reformjára, amivel meg lehetne fékezni az államháztartási költekezést" - áll a londoni hitelminősítő múlt havi közelményében.
Londoni elemzők: jó ötlet Orbán költségvetési javaslata
Utolsó frissítés:
Ha nem csak a választással kapcsolatos költségvetési félelmek enyhítése a célja, akkor jó ötlet Orbán Viktor azon javaslata, hogy független költségvetési tanácsot kell felállítani - vélik londoni feltörekvő piaci elemzők.