Befektetési tanácsok (március végére)

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hazai piac – a feltörekvő piacokkal összhangban, de nagyobb mértékben – gyengült az elmúlt időszakban és továbbra sem javultak a kilátások. A kereskedő cégek ajánlásai alapján egyre inkább a zloty vétel forint ellenében lehet a trend a jövőben, ami a hazai piac további relatív gyenge szereplését vetíti előre.

A választások közeli időpontja, az általános feltörekvő piaci tendenciák, az EUR/USD keresztárfolyam várható alakulása rövid távon mind a forint ellen szólnak és ez a hektikus, de tendenciájában gyengülő piacon érződik is. Hosszabb távon sem igazán jók a kilátások, de a mai kaotikus helyzet a hosszú távú befektetéseknek nem is kedveznek, így a portfólió kialakításnál inkább a rövid távon elérhető nyereség és lehető legalacsonyabb kockázati szintek kerültek előtérbe.

Devizapiac. A dollár ismét az 1,20 alatti (erősödést jelent!) szintre erősödött, ami jó alkalom lehet a dollár-eszközök euró alapú eszközökre való váltására. Feltéve persze, hogy található az európai piacon olyan befektetés, ami legalább a dollárban denominált papírok hozamát eléri, de legalábbis közelíti.

















Ilyen eszközök lehetnek azok a befektetési alapok, amelyek a „small cap”- ek világában mozognak, illetve az ingatlan vállalkozások által kibocsátott részvényeket vásárolják. A kötvény alapú termékeket ma még nem ajánljuk, csak azokat, amelyek a hozamok emelkedése esetén képesek növekvő, de legalább szinten maradó nyereséget termelni. Jellemzően ezek a „total return” alapok köréből kerülnek ki.

A hazai piacon a dollár erősödése nem hatott jól a hangulatra, de az sem, hogy az elemzők egyre inkább borúlátóak a forint jövőjét illetően. Egyesek szerint már ma is az okozza a hektikus piaci árakat, hogy az MNB – piaci megbízások útján, nem közvetlenül – beavatkozik és ilyenkor hirtelen több forintot is gyengülhet az euró a hazai fizetőeszközzel szemben. Ha ez a feltevés igaz és nem az a volatilis áralakulás okozója, hogy a piaci szereplők a nem túl mély ajánlati szinteket gyorsan „kiütik”, akkor a baj nagyobb lehet, mint elsőre tűnik.



Ezek azonban csak feltevések, így nem lehet rájuk felépíteni a portfóliókat, inkább kivárásra érdemes játszani. Az eddig kiépített – általunk sokszor ajánlott – devizapozíciókat ma tartani érdemes és 260, majd 255 alatti EUR/HUF szinteken tovább építeni, ha egyáltalán a közeli jövőben ezekre a szintekre tud erősödni a forint.

Hektikus részvénypiac (Oldaltörés)


Kötvénypiac. A fejlett (európai és amerikai) piacokon megállt a kötvényhozamok jelentős emelkedése, de a kockázati felárak mégis emelkednek, hiszen a feltörekvő piacokon jellemzően emelkedtek a hozamok.



A hozamok itthon is emelkedtek, bár nem jelentős mértékben, hiszen az MNB által várhatóan követett kamatpálya a múlt héthez képest nem változott. A 3 és az 5, illetve 10 éves szegmens hozama emelkedett, ami azt mutatja, hogy a múlt heti ajánlásunkban megfogalmazottak helyesek voltak, hiszen a rövid papírok vételét ajánlottuk, ahol nem volt érdemi hozamelmozdulás.

Részvénypiac. A részvénypiac is hektikusan mozog, de itt a jelek biztatóbbak, mint a deviza, vagy a kötvény piacon. Ennek az oka, hogy nagy forgalom mellett képes volt jelentős emelkedést is mutatni a piac, míg az eső napokon kisebb forgalmakat láthatunk.
















Talán a vészjósló fej-váll alakzat is feledhető lassan, így technikai oldalról nézve is javult a helyzet. Ajánlásunk nem változott.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok:

- vétel: 6 hónap – 1 év

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: vétel

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények:

- vétel: OTP, Mol, Pannonplast

Befektetési alapok:

ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele