Még nem hat az inflációra a forintgyengülés

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elemzők szerint a forint gyengülése még nem tükröződik az árakban. Márciusban 0,6 százalékkal nőtt az infláció, az egy évvel korábbihoz képest pedig 2,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.

A márciusi fogyasztói árakban még nem tükröződik a forint árfolyamgyengülése az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik a szezonális élelmiszerek átlag feletti drágulását okolták a várakozásoknál kissé magasabb inflációs adatért. A KSH közlése szerint a fogyasztói árak az idén márciusban 0,6 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 2,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. A havi maginfláció 0,2 százalék, az éves 0,7 százalék volt. Az első három hónapban a fogyasztói árak átlagosan 2,5 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest.

Nyeste Orsolya, az Erste bank elemzője kiemelte, hogy bár nagy meglepetést nem okozott, a várakozásoknál azonban kissé rosszabb lett a márciusi infláció. Ebben a legnagyobb szerepet az idényáras élelmiszerek átlag feletti drágulása játszotta. Elgondolkodtatónak nevezte a tartós fogyasztási cikkek több mint egy éve nem tapasztalt drágulását, amiben azonban a forint árfolyamgyengülése véleménye szerint még nem játszott szerepet. A gyengébb árfolyam várhatóan a következő hónapok áralakulásában lesz megfigyelhető - prognosztizálta Nyeste Orsolya.

Az elemző nem nyilatkozott optimistán az élelmiszerek következő időszakban várható drágulásáról. Emlékeztetett arra, hogy májusban a primőrök megjelenésével amúgy is jelentősebben nő az élelmiszerek ára, amit kedvezőtlenül befolyásolhat az árvíz okozta, ma még pontosan fel nem mért kár is. Nyeste Orsolya az év végén 2,2-2,3 százalékos, az év egészében pedig 2 százalékot kicsivel meghaladó átlagos inflációt valószínűsít.

Hegedűs Csaba, az Inter-Európa Bank elemzője is hasonlóan vélekedett az árfolyamgyengülés hatásáról, amivel mint mondta hosszabb távon számolni kell. Az elemző kiemelte, hogy az első negyedéves adatok alapján az áfa felső kulcsának 5 százalékpontos mérséklése a várakozásoknál kisebb mértékben tükröződik az inflációban. A jelenlegi adatok szerint a csökkentés egy részét a kereskedők "lenyelték" - mondta. Hozzátette azonban: vannak olyan vélemények, miszerint az áfa- csökkentés hatása még egy ideig jelentkezhet.

A márciusi államháztartási és inflációs adat ellenére erősödő forint árfolyamot illetően Hegedűs Csaba elmondta, hogy az árfolyamot a jelek szerint nem igazán a makrogazdasági fundamentumok, hanem a nemzetközi környezet mozgatja. Az év egészében az elemző 2,2 százalékos átlagos inflációt vár.