A kínai jegybank kamatemelésének hatására a bányavállalatok részvényei esni kezdtek, mivel a növekedés ütemének csökkenése hűtheti a nyersanyagok és energiahordozók áremelkedési ütemét. Mindazonáltal az árak tartós mérséklődésre továbbra sem lehet számítani. A hatások a devizapiacon is jelentkeztek, a dollár gyengülni kezdett az euróval szemben, miközben a feltörekvő piacokon a helyi devizák ismét erősödni kezdtek. A hatás a hazai piacon is érezhető volt, de a trendekben jelentős változás nem történt. A devizapiacokkal együtt a kötvényhozamok is megmozdultak, az amerikai tíz éves államkötvények hozamai 5,3 százalékra emelkedtek.
Devizapiac. A dollár gyengülésének folyamata kissé felgyorsult, így a következő időszakban egy kisebb konszolidációra számítunk a piacon. Ez nem jelenti azt, hogy a trend fordulna, de közelebb kerülhet az 1,23-as szinthez a keresztárfolyam. Itt érdemes a dollárt euróra cserélni, még akkor is, ha az amerikai kamatszintek jelentősen meghaladják az európait.
A dollár gyengülése a kínai kamatemeléssel együtt azt eredményezte, hogy a feltörekvő piacok iránt hirtelen megnőtt az érdeklődés. Ennek az oka, hogy hiába magasak a dollárkamatok, a további gyengülés erősen csökkenti a zöldhasúban denominált amerikai befektetések hasznosságát.
Kiutat jelent a jelenlegi helyzetben a dollárban denominált, de nem dollár alapú piacon befektetési alapok vásárlása, feltéve, hogy olyan alapba fektetjük pénzünket, amely a deviza keresztárfolyam változásait nem fedezi. Ekkor a konverzió költségeit megtakaríthatjuk, de ha mégis átváltunk euróra, akkor több választási lehetőségünk adódik az egyszerű betétektől kezdve a warrantokig húzódó széles befektetési palettán, amit ma a hazai pénzügyi szolgáltatók kínálnak. Ma még a dollár alapú termékek választéka némileg szűkebb körre korlátozódik. Tehát ma ismét azt tudjuk javasolni, hogy az 1,23-as EUR/USD közelében euróban érdemes indítani befektetéseket.
Kötvénypiac. A kötvénypiacokon is éreztette hatását a kínai kamatemelés. Az amerikai kötvényhozamok emelkedése - a dollár gyengülésével egy időben – a fejlődő piacok irányába terelte a befektetőket, de a tőkeallokáció a korábbiaknál szegmentáltabban megy végbe. A feltörekvő piacokat a korábbi időszakban egyként kezelve teljes egészében vették a befektetők, de ma már szelektálnak, így a magyar piacon a hatás csak korlátozottan jelentkezett.
Ez arra volt elég, hogy az egyébként emelkedőben lévő hozamok szintje nem változott az előző heti szintekhez mérten, de a trend itt sem változott, így a továbbiakban sem gondoljuk jó befektetési eszköznek az egy évnél hosszabb magyar kötvények vásárlását. Ajánlásunk tehát nem változott; a fél éves, vagy rövidebb lejárati idejű kötvények tartását javasoljuk.
Részvénypiac. A nemzetközi piacokon általános trend, hogy a távol-keleti régió jó teljesítménye mellett az európai piac is jobbára pozitív szaldóval zárta a hetet, míg a tengeren túli (amerikai) részvényárak - hektikus mozgás mellett - inkább gyengültek.
A hazai részvénypiac a 25 000-es szint megérintése után egyre távolabb kerül történelmi maximumától, ami annak köszönhető, hogy a részvénypiac reagál legerősebben a magyar gazdaság egyensúlytalanságából eredő befektetői magatartásra.
A pillanatnyi helyzet az, hogy a külföldi tőkebeáramlás egyre gyengébb, a hazai befektetők vásárlásai pedig a meglehetősen magas árszinteken nem képesek megtartani az árakat. Emellett a gyorsjelentési szezon is érezteti hatását, így egyfajta kivárás jellemzi a piacot. Ennek ellenére azt gondoljuk, hogy az OTP részvényeit 8000 forint körüli szinteken érdemes vásárolni, de a többi részvényre most csak tartás az ajánlásunk.
Állampapír piac:
- állampapírok:
- vétel: max. 1 év
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: kivárás, OTP vétel
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele