Az Európai Központi Bank csütörtökön a jelenlegi 2,5 százalékon hagyta az irányadó kamat szintjét. Az EKB a várakozások szerint kivárja az első negyedév teljesítményét jelző átfogó adatokat mielőtt, várhatóan júniusban, a kamatok - várhatóan 2,75 százalékra történő - emeléséről határoz majd.
Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke a múlt hónapban már kizárta a májusi kamatemelés lehetőségét, ezért a mostani kamatdöntő tanácskozás után kezdődő sajtóértekezlet kelt fel inkább érdeklődést. Trichet már a múlt hónapban utalt arra, hogy számára a májusi kamatdrágítás helyett elfogadhatóbb lenne egy júniusi emelés, - a piac most ennek a véleménynek a megerősítésére számít.
Az eurózóna gazdasága élénkülőben van, az üzleti hangulatindex öt éves csúcsot állított fel, az olajárak viszont hordónként 6 dollárra drágultak az EKB legutóbbi kamatdöntő tanácskozása óta. A központi bank tagjai az ilyen eseti adatközlések helyett inkább a megbízhatóbb, napokban közzéteendő első negyedévi GDP adatok alapján vonja majd végleges következtetését, dönt az esetleges kamatdrágításról és annak mértékéről. Az elemzők ezért legfeljebb csak arra számíthatnak, hogy Trichet az árdrágulások éber figyelemmel kísérését tartja fontosnak, ami a jövő havi kamatemelésre való utalásként értelmezhető. Az eurózónában áprilisban 2,4 százalékos drágulást mértek, ami meghaladja az irányadónak tekintett 2 százalék alatti mértéket.
Az EKB tagjai a múlt hónapban azt közölték, hogy többszöri kamatdrágítást is szükségesnek tartanak az idén, összhangban a piaci várakozásokkal, amelyekben az év végére legalább 3 százalékos kamatszint elérése szerepel. Hogy ezt - a legutóbbi decemberi és márciusi negyed százalékpontos emeléssel azonos mértékű drágítással érik el, vagy - mint egyesek mondják - fél százalékponttal emelnek, nyitott kérdés. Fél százalékpontos kamatemelést mindenesetre az EKB legutóbb hat évvel ezelőtt hajtott végre.