Félig üresek a szállodák

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tíz százalékkal nőtt az idén január–április között a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel, a vendégéjszakák száma hasonló volt, mint a tavalyi év azonos időszakában. A szállodák átlagosan 49 százalékos kihasználtsággal működtek.

Az idén a budapesti ötcsillagos szállodák kihasználtsága volt a legmagasabb (60 százalék) a megfigyelt szállodacsoportok közül. A legalacsonyabb (33–36%-os) kihasználtsággal a balatoni háromcsillagos, illetve az ország keleti részén található négy- és ötcsillagos szállodák működtek.

Egy kiadott szállodai szoba bruttó átlagára 15100 forint, nettó átlagára 13200 forint volt a vizsgált időszakban. A bruttó átlagár jelentős mértékben (folyó áron 1100 forinttal) emelkedett

tavalyhoz képest. A budapesti ötcsillagos egységekben kiemelkedően magas (bruttó 30100 forint, nettó 26200 forint) volt egy kiadott szoba ára. A fővárosi négy- és a vidéken működő négy- és ötcsillagos szállodák átlagosan 11100–15400 forintos, az adatszolgáltató háromcsillagos egységek 7900–9700 forintos bruttó átlagárat érvényesítettek.

Egy kiadható szállodai szobára átlagosan közel napi 7400 forint bruttó szobaárbevétel, illetve 6500 forint nettó szobaárbevétel jutott január–áprilisban. Az egy kiadható szobára jutó bruttó szobaárbevétel folyó áron közel 450 forintot emelkedett a 2005. év azonos időszakához viszonyítva. A kiadható szobára eső szállásdíjbevétel függött a szállodakategóriától és a területi elhelyezkedéstől. A legmagasabb összeget (bruttó 18000, illetve nettó 15700 forintot) a budapesti ötcsillagos egységek érték el, a legalacsonyabbról a Balaton partján elhelyezkedő háromcsillagos egységek (bruttó 2600 forint, illetve nettó 2200 forint) számoltak be.

A bruttó szobaárbevétel összességében 10%-os folyó áras növekedést mutatott az év első négy hónapjában az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A szobaárbevétel mindegyik vizsgált szállodacsoportban emelkedett kisebb-nagyobb mértékben. A növekedés a vidéki szállodákban öszszességébennagyobb mértékű volt, mint a fővárosi egységekben. A legnagyobb mértékű emelkedést a Balaton partján működő háromcsillagos szállodák (63%), valamint az ország keleti részén található háromcsillagos házak (41%) jelentették. Az egyes hónapokat vizsgálva kimutatható, hogy a növekedés üteme összességében az év elejétől márciusig lassult, míg áprilisban ismét gyorsult.

Az idén az eltöltött vendégéjszakák száma hasonlóan alakult, mint az előző év azonos időszakában, számuk a budapesti négy- és ötcsillagos házakban csökkent. Az ország további területén elhelyezkedő szállodák – a balatoni háromcsillagos házak kivételével – a vendégéjszakák számának emelkedéséről számoltak be. Jelentősebb (11–14%-os) bővülést az ország keleti részén működő egységek jelentettek.