A bankoktól függ a Transelektro további sorsa

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tulajdonosok reorganizációs programot adnak át a Transelektrót hitelező pénzintézeteknek, hogy az 50 milliárdos kötelezettségről megegyezzenek május végéig, a banki moratórium határidejéig - mondta Timár Gyula, a Ganz Transelektro Villamossági (GTV) Zrt. elnöke, a Vegyépszer Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A Transelektro csoport 62 milliárd forintot megközelítő adósságállományából 50 milliárd forintnyi kötelezettségvállalásról a pénzintézetekkel szükséges megegyezni - jelentette ki Timár Gyula. A Transelektrót hitelező bankkonzorciumnak - fontosabb tagjai, az MKB Bank, a Magyar Fejlesztési Bank, a Commerzbank, az Eximbank, a K and H Bank, a KDB Bank, az OTP Bank, a Raiffeisen Bank és az IC Bank - azt ajánlják, hogy vállaljanak részt a Transelektro talpra állításában a hitelek egy részének elengedésével, vagy minimum 10 évvel hosszabbítsák meg a tőketörlesztést és nyújtsanak kamatkönnyítést - vázolta fel a reorganizációs program kínálta egyik megoldási lehetőséget a Vegyépszer elnök-vezérigazgatója.

A másik megoldás lehet, hogy a bankok által leértékelt hitelt a Transelektro új tulajdonosai átvállalják. Hasonló hozzáállást kérünk a többi, elsősorban szállítói hitelezőtől is - tette hozzá Timár Gyula. 
 
Az átmeneti időszakra, a kármentesítés jegyében, 1 milliárd forintos alaptőkével egy új - nevében a Transeletro Vagyonkezelőt is hordozó - társaságot kívánnak létrehozni. Az új céget annak érdekében alapítják, hogy garantáljanak további hiteleket, amelyek a befejezés  előtt álló projektek számára szükségesek. Ugyanakkor az újonnan létrejövő Transelektro Vagyonkezelő társaság az MFB-vel létrehozott előzetes megállapodás szerint a fejlesztési bank 42 százalékos üzletrészét kivásárolja a GTV-ből.
 
A Vegyépszer elnök-vezérigazgatója elmondta: a Transelektro iránt érdeklődő külföldi befektetőkkel is folynak a tárgyalások, így a New York-i Patriach Partners befektetési alappal is.