A kereskedelmi bankot 6 milliárd forintos saját tőkével – ebből 2 milliárd forint a jegyzett tőke, 4 milliárd forint pedig tőketartalék – az FHB Földhitel- és Jelzálogbank Rt (FHB) valamint akviráló ügynökeként tevékenykedő leánycége, az FHB Szolgáltató Zrt. hozza létre 90-10 százalékos részesedéssel.
Az FHB februárban elfogadott új, 2006-2010-ig szóló középtávú stratégiája szerint a következő években nyit a teljes jelzálogpiac felé, vagyis a jelenleginél szélesebb körű - banki, ingatlan-, jelzálog- és tőkepiaci - szolgáltatásokat nyújt majd, ehhez bankcsoportot hoz létre.
Az FHB vezetői korábban a sajtónak elmondták, hogy a bankcsoport az anyabankon kívül öt leánycégből áll majd. A most zöld utat kapott kereskedelmi bank minden üzletággal foglalkozik majd, amelyek az alapértékesítést segítik és a hatékonyságot javítják.
Az FHB 100 millió forintos tőkével, az FHB Szolgáltató Zrt. 5 százalékos tulajdoni részvételével már megalapította az értékbecsléssel és ingatlan-menedzsmenttel foglalkozó FHB Ingatlan Zrt.-t, is, amelynek cégbejegyzési kérelmét az FHB gyorsjelentése szerint február 21-én benyújtották a Fővárosi Bírósághoz.
A csoport további tagja az életjáradék-szolgáltatást nyújtó FHB Járadék Rt. és az ingatlanlízinggel foglalkozó FHB Lízing Rt. lesz.
Az FHB meglévő leánycége, az FHB Szolgáltató Rt. közel 2 milliárd forintos tőkeinjekciót kap. Az FHB hálózata a stratégia szerint a mostani tíz egységről 20-25 fiókra bővül, minden megyében legalább egy elérési ponttal.
Mivel a fejlesztések invesztíciókkal járnak, 2006-2008-ban nem marad fenn az eredmény eddigi növekvő trendje, ám a tőkearányos profit (ROE) így is meghaladja majd a bank vezetői szerint a 20 százalékot. A részvényesi vagyon a tőkeakkumulációnak köszönhetően a stratégia szerint öt év alatt két és félszeresére nő majd, anélkül, hogy az osztalékpolitika változna. (Az FHB az adózott nyereség legfeljebb 25 százalékát fizeti ki osztalékként.)