A gyárépítésről vasárnap ügydöntő népszavazást tartanak Nyergesújfalun. Miután a képviselőtestület hozzájárult a cementgyár építéséhez, a népszavazáson azt kérdezik a lakosságtól, egyetért-e ezzel a döntéssel.
A beruházásról korábban öt környező településen véleménynyilvánító népszavazás volt, melyen a 32.000 szavazó háromnegyede arra voksolt, hogy nem szeretnék, ha a térségben új cementgyár épülne. A 63 milliárd forintos, zöldmezős beruházás ellen a lakosság és a környezetvédők a várható légszennyezés és a cementgyártáshoz felhasznált hulladékok égetése miatt tiltakoztak.
"A technológia alapos vizsgálatával megállapítottuk, hogy ez ma a világon elérhető legjobb eljárás" – mondta Garamhegyi Ábel, a GKM helyettes államtitkára a politikus. A kormány munkahelyteremtő támogatást ajánlott fel a Holcimnak a lábatlani gyár létszáma fölötti új álláshelyekre, amelyet az üzem átadása után vehetnek igénybe.
A vállalat tervei szerint az új létesítmény Európa legkorszerűbb cementgyára lenne, kiváltaná az elöregedett lábatlani üzemet és az ott foglalkoztatott 230 fő átvétele mellett 52 új munkahelyet teremtene.
Szerdán a település valamennyi háztartása levelet kapott a gyárépítést megszavazó kilenc képviselő közös aláírásával. "Bemutattuk, hogy csak építményadóból évente 36 milliós bevétele lesz a városnak. Elmondtuk, ha a lakosság igent mond a beruházásra, a Holcim egy játszóteret és egy sportpályát épít, valamint 300 millió forintot biztosít a városnak" – mondta Miskolczi József polgármester. A Holcim további 300 millió forintért térségfejlesztési alapítványt hoznak létre, mely öt évig pályázati formában intézményeket, civil szervezeteket támogatna, évi 60 millió forinttal – tette hozzá.
A cementgyár ügyében még egy népszavazást is ki kell írni a településen – mondta el Völner Pál képviselő, aki egy társával az önkormányzat nyolc soros kérdése helyett egy egyszerű mondatot javasolt a népszavazásra. Beadványukat a jegyző elutasította, az elutasítást viszont a bíróság megsemmisítette. A rövidebb kérdéssel tartott népszavazási kezdeményezést 1200-an aláírásukkal támogatták, az íveket Völner Pál közvetlenül a sajtótájékoztató után adta le a jegyzőnek. Az új népszavazás ügyében a testületnek csak annyi jogköre van, hogy egy éven belül nem írhatja ki - tette hozzá a képviselő.
A Holcim vezetői korábban az MTI-nek elmondták, mindenképpen tiszteletben kívánják tartani az őket befogadó település akaratát. Ha a népszavazáson számukra kedvezőtlen döntés születik, valószínűleg nem Magyarországon valósítják meg a beruházást.