Pénteken váratlanul és jelentősen gyengült a forint a bankközi devizapiacon: az euróval fél négy tájban 265,00/10 forinton kereskedtek, csaknem 4 forinttal drágábban a csütörtöki 261,05/15 forintnál. A forint 140 bázisponttal 6,13 százalékra gyengült a plusz-mínusz 15 százalékos sáv erős oldalán. A forint váratlan, és átmenetinek remélt gyengülését egyértelműen külső tényezőkkel magyarázzák a piacon.
Egyes vélemények szerint a most nehéz helyzetbe került valuták - mint a török, a mexikói, és a dél-afrikai - korábban erősödtek, és most hirtelen profitrealizálás következett be. Az eladásokat egyesek szerint egy amerikai befektetési alap csütörtök késő esti kommentárja indította el, amelyben ügyfeleinek a feltörekvő piaci pozícióik felszámolását javasolta, maga pedig eladásba kezdett ezeken a piacokon.
Pénteken a legnagyobb vesztes a török líra volt, amely napi mélypontján 450 bázispontos veszteséget szenvedett el, ebből délutánra még 300 bázispontnyi megmaradt. A régió valutái is gyengültek, de közülük a legnagyobb, csaknem 200 bázispontos veszteséget a forint szenvedte el. Az eurót erős-átlagos forgalomban 261,90 és 266,70 forintos széles sávban, hektikusan változó árfolyamon jegyezték.
A dollár is volatilis mozgás közben gyengült a nemzetközi piacokon, de a forint esése miatt ez kevésbé látszik a budapesti árfolyamokon. Délután 205,35/45 forinton jegyezték, szemben a csütörtöki 204,90/205,00 forinttal. Az eurózónában június 8-ra várt legalább 25 bázispontos kamatemelés mindenesetre most az uniós valutát teszi vonzóbb befektetési célponttá.
A forintpiacon az overnight kamat 15 bázisponttal 5,75/95 százalékra csökkent a bő likviditás miatt. A hosszabb lejáratokon 5-7 bázisponttal emelkedett a kamatszint a forint gyengülését követve. Az állampapírok másodpiacán mérsékeltebb volt a forgalom, és a devizapiacnál kevésbé mutatkoztak a pánik jelei, de a hozamszintek minden lejárton emelkedtek. Az egy évnél rövidebb lejáratokon volt kereslet is a mintegy 250 milliárd forintnyi lejárat miatt támadt pénzbőség következtében. A hosszabb lejáratokon azonban délelőtt 10-15 bázisponttal is feljebb mentek a hozamok. Ebből délután mintegy 6 bázispontos korrekcióra került sor.
A kereskedők szerint nem kizárt, hogy pénteken késő délután, illetve este - a kevés piaci szereplő jelenléte miatti alacsony likviditást kihasználva - a tengerentúlon még tovább gyengítik a feltörekvő országok valutáit. Most a török líra mozgását figyeli a piac: ha sikerül megkapaszkodnia, akkor megnyugszik a többi piac is. Egyelőre azonban nem várható az optimista hangulat visszatérése a nagyobb kockázatot jelentő piacokra - vélik a kereskedők.