Mennyivel drágább a panoráma?

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jó kilátás igencsak emeli az ingatlanok árát. Már egy szép épületre nyíló ablak is lehet árnövelő tényező, nem beszélve a Dunára panorámás lakosokról, házakról. A budai hegyekről nyíló városi panoráma mellett ez utóbbi a legjobban megfizetett kategória. Utánajártunk hol, mennyiért vehetünk ilyen ingatlant.

A Dunára tekintő, szép kilátás az ingatlan árát jelentősen befolyásolja. Még azonos épületben lévő lakások négyzetméterárai között is nagy különbségek mutatkoznak, attól függően, hogy melyik irányba nyílnak az ablakok - tudtuk meg Murányi Ákostól, a Duna House vezető elemzőjétől. A folyóra tekintő lakások árai szinte minden esetben magasabbak, a Soroksári úton épült beruházás esetében például 40-50 százalékkal kerülnek többe az ilyen ingatlanok. Ezek a különbségek használt lakásoknál is megfigyelhetőek. A Duna House tapasztalatai szerint a szép panorámájú ingatlanok iránt nagy az érdeklődés, különösen a városközponthoz közel eső területeken. Tudni kell azonban, hogy a belvárosban folyóra néző, új építésű lakások nincsenek, ezért aki ilyen ingatlant keres, kicsit távolabb kell mennie a Belvárostól.

Mindenütt népszerű

A dunai kilátással felhúzott épületek az esetek többségében igen jól értékesíthetőek, az árat azonban igencsak befolyásolják a közlekedési és az infrastrukturális lehetőségek, ugyanakkor fontos tényező a terület besorolása is.

A népszerű Római parton a dunai kilátással rendelkező ingatlanok többsége hivatalosan üdülőként van besorolva, ám ennek ellenére az árak magasak. Ezen a környéken a 400-500 ezer forintos négyzetméterár egyáltalán nem számít különlegesnek.

Bár a vízre való kilátás népszerű és keresett, az építkezést a várostól távolabb eső, ipari környezetben érdemes jobban meggondolni, különösen akkor, ha rövid vagy középtávon nem várható, hogy a területet rekultiválják. Jelenleg Újbudán, a Lágymányosi híd környékén várható, hogy a korábbi, Dunához közel eső ipari területek megújulnak, és rezidenciális-kereskedelmi egységek veszik át a helyüket. Az ehhez hasonló, közvetlen partközelben épülő beruházások esetében kiemelt figyelmet kell fordítani az árvíz elleni védekezés kérdésre: a Római parton például több helyen is megemelték a telekmagasságot, hogy az esetlegesen kiöntő Duna ne árassza el az újonnan épült társasházakat.

Kiemelt terület

A Budai Várban eleve igen magasak a négyzetméterárak, amit a szép kilátás tovább növel: egy Dunára panorámás lakásért akár 800-900 ezer, új építésű ingatlan esetén pedig akár több mint egymillió forintot is elkérhetnek négyzetméterenként. Ehhez képest egy utcai kilátású lakás négyzetméterára állapottól, nagyságtól és elhelyezkedéstől függően 5-600 ezer forint körül mozog, a vároldalban lévő ingatlanok esetében pedig már alacsonyabbak az árak. A másik irányba panorámás, Vérmezőre és a budai hegyekre néző ingatlanok ára már nem annyival magasabb, a tapasztalatok szerint ez a kilátás „csak” 15-20 százalékkal emeli meg az árakat.

A Bem rakparton is igencsak megfizettetik a látványt: a Dunára néző lakások négyzetméterára komforttól függően a 650 ezer forintot is meghaladja, míg jó kilátás híján 300 ezer forint körül mozognak a négyzetméterárak. A legmagasabbra értékelt kategória mindenképen a Dunára néző kilátás, valamint a budai oldalon a hegyvidéki területek városi panorámája, bár ezekben az esetekben az árban nemcsak a kilátás, hanem az elhelyezkedés is benne van.

Elszabadult árak (Oldaltörés)

A jó kilátásra nagyon nagy a kereslet, azonban az ilyen adottságokkal rendelkező ingatlanokat meglehetősen drágán kínálják. Sok használt, jó adottságú és panorámájú ingatlannál fordul elő, hogy az eladók túlárazzák a lakásokat, melyeket a piaci szinthez képest túl magas ár miatt néha egy évig sem tudnak értékesíteni. A vásárlási hajlandóság a kilátás szépségén kívül nagyban függhet a lakás elhelyezkedésétől, valamint állapotától is.

Pest vagy Buda?

Fontos tényező az is, hogy a budai oldalon lévő lakások, bár jobb elhelyezkedésűek, fekvésük miatt sötétebbek, míg a Duna másik partján lévő lakások napsütöttebbek. Emiatt előfordul, hogy egy Parlamentre panorámás, de egyébként meglehetősen sötét kislakást igen nehéz értékesíteni.

A belső városrészeken (I. kerület, V. kerület, XIII. kerület) található dunai panorámás lakások gyakorlatilag egyformán keresettek, a távolabbi helyeken épült ingatlanok esetében viszont már számba kell venni, hogy milyenek a közlekedési lehetőségek, mennyire jól ellátott a terület. Az ebben a kategóriában keresők egy része éppen a belvárosi, központi környezetet részesíti előnyben, míg van aki kifejezetten a távolabbi, zöldövezeti részeket keresi.

A központban lévő panorámás lakások egyes esetekben jelentősen drágábbak lehetnek, egy Bem rakparton lévő, dunai kilátással rendelkező lakásért jóval magasabb árat kérnek, mint egy Árpád híd környékén elhelyezkedő lakásért, vagy egy Római parton épült vízparti ingatlanért.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media