Minél később vezeti be Magyarország az eurót, annál nagyobb lesz a vállalatok vesztesége - mondta Járai Zsigmond gazdasági szakemberek előtt tartott előadásán. A Magyar Nemzeti Bank elnöke kijelentette: az euróövezethez való csatlakozás kritériumainak időbeni teljesülése az ország előtt álló reformok hatásaitól, eredményességétől függ. A maastrichti kritériumokat nem vitatni, hanem teljesíteni kell - hangoztatta.
A kedden nyilvánosságra hozott kormányprogramból az euróövezethez való csatlakozás 2010-es dátumát nem lehet kiolvasni. Pedig az euró a vállalkozási szektornak olyan stabilitást adna, amilyent a forint nem tud megadni. Hiszen ha euró a magyar fizetőeszköz, akkor nincsen árfolyam ingadozás - mutatott rá.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke úgy vélekedett, Magyarországnak a maastrichtinél szigorúbb kritériumokat kell kitűzni maga elé a saját érdekében. Nem 3 százalékos, hanem nulla százalékos költségvetési deficitet vagy akár költségvetési szufficitet. Az államadósság terén nem a GDP 60 százaléka alá kellene törekedni, hanem arra, hogy az államadósság folyamatosan csökkenjen.
A kormányprogramról szólva kijelentette: nem derül ki belőle világosan, hogy milyen reformok következnek. Valószínűsíthető, hogy az idei és a jövő évi intézkedések egy része növelni fogja az inflációt. Azonban a jegybankelnök bízik abban, hogy a 3 százalék körüli árstabilitás hosszabb távon, 2008 után is fenntartható lesz. 8-10 százalékos inflációs veszély nem fenyeget.
A költségvetési hiány alakulásáról Járai Zsigmond elmondta: a költségvetés a GDP 6-8-9 százalékával többet költ annál, mint amennyi a bevétele. A költségvetési tervek és a tények összhangjának hiányából azt a következtetést lehet levonni Járai Zsimond szerint, hogy a kormánynak "halvány fogalma" nincs, hogy mi történik a költségvetéssel. "Ezen kívül azt sem tudják, hogy mit kell tenni".
A továbbiakban kifejtette: abban egyetértés van, hogy a jelenlegi helyzet nem tartható, államháztartási, költségvetési reformokra van szükség. Megítélése szerint a kiadások csökkentésére van szükség, nem a bevételek növelésére adóemeléssel, hiszen jelenleg is magasak az adók, és minden adóemelés csökkenti a versenyképességet. Kérdésre válaszolva az adórendszerről Járai Zsigmond kifejtette: az igazán jó adórendszer egyszerű és átlátható. Minél egyszerűbb, annál nehezebb megkerülni.