Kóka János szerint Magyarország befektetésből ötöst kapott

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország befektetésből ötöst kapott a nemzetközi szakemberektől - mondta Kóka János, a gazdasági és közlekedési tárca ügyvezetője szerdán, miután részt vett a franciaországi La Baule-ban megrendezett befektetési világkonferencián.

Negyedszerre kerül idén megrendezésre június 6. és 8. között Párizstól 450 kilométerre, az Atlanti-óceán partján található La Baule-ban a befektetési világkonferencia. A háromnapos rendezvény a nemzetközi befektetők és a befektetést kínáló európai szervezetek és politikusok legfőbb találkozóhelye, melynek egyik legfőbb idei témája Európa versenyképessége volt. 

Kóka János felszólalásában elmondta: Európa versenyképességét nagy mértékben az fogja meghatározni, hogy mennyire tudja kihasználni az újonnan csatlakozott kelet-közép-európai országok dinamikájából fakadó előnyöket. A Magyarország iránt érdekélődő cégekkel folytatott tárgyalásainak tapasztalata alapján a kijelölt miniszter szerint az üzleti elit érzi a térség gazdasági vibrálását, és egyértelműnek tűnik, hogy a szakemberek Kelet-Európát tartják a legizgalmasabb befektetési helynek India és Kína után.     

Magyarországnak ez a pozitív hozzáállás a legnagyobb lehetőség a kitörésre, s a jelenleg nyomasztó költségvetési kérdés lezárása után az elmúlt évekre jellemző tőkebeáramlás nemhogy megmaradhat, hanem gyorsulhat is, amelynek következtében több tízezer új munkahely jön létre az országban - tette hozzá a tárca ügyvezetője. 

A belpolitikai helyzettől függetlenül azért érzi magát optimistának Kóka János, mert a külföldi befektetőkkel folytatott tárgyalásai során azt látta: Magyarország üzletvonzó és növekedési képessége nagyon erős azzal is, hogy az ország a 2002-es állapothoz képest kétszer annyi autópályát épített. Ezzel összefüggésben a semmiből nőnek ki ipari parkok és logisztikai központok, és ezekhez a diplomás munkaerő képzése is nagyon fontos. 

A kijelölt gazdasági miniszter benyomása szerint az ebből fakadó "növekedési löket" segíthet az országnak túljutni azokon a problémákon, amelyekkel jelenleg kénytelen szembesülni, s azt követően esély van arra, hogy Magyarország Európa egyik szolgáltató központjává váljék.  

Saját benyomásai mellett Kóka János hangsúlyozta: az Ernst & Young a 2005-ös évre vonatkozó, szerdán nyilvánosságra hozott versenyképességi elemzése alapján Magyarország megítélése nagyon pozitív. Eszerint az európai üzleti vezetők háromnegyede Kelet-Közép-Európa befektetési vonzerejének folyamatos fejlődésében bízik. 

A beruházások tekintetében Magyarország az ötödik helyen szerepel Európában, megelőzve Csehországot, Spanyolországot és az Egyesült Királyságot. A beáramló működőtőke alapján Magyarország a nyolcadik helyen,  termelőkapacitás tekintetében pedig Csehországot megelőzve a negyedik helyen szerepel. A 15 legkedveltebb európai befektetési célország közül Magyarország a hetedik és a munkahelyteremtést illetően is ugyanerre a helyre került. Kóka János külön érdekességnek tartja: arra a kérdésre, hogy melyik ország fogja előállítani a következő Microsoftot vagy Google-t, az európai üzleti vezetők Magyarországot a negyedik helyre tették. Mindez Kóka szerint azt jelenti, hogy Magyarországot az innovatív ágazatokban nagy remény övezi. A jó adatok azt is mutatják, hogy Magyarország a nemzetközi tőke bizalmát élvezi.