Varga Mihály Fidesz alelnöke a kiadások mérséklése jegyében fontosnak nevezte a parlamenti képviselők számának csökkentését, de feltette a kérdést: a kisebb Országgyűlés vajon az 1500 milliárd forintos államadósságra megoldást fog adni? A politikus a szolnoki Hozam Klubban a térség üzletembereinek, nagyvállalkozóinak tartott előadáson beszélt.
Az ellenzéki gazdaságpolitikus szerint egy másik tervezett intézkedés, a megyei önkormányzatok megszüntetése sem hoz majd gyógyírt bajokra, mert a 19 megyei és a fővárosi testület egy évben nagyjából 220 milliárd forintot költ el, és ez pénz sem hozza rendbe az államkasszát.
Arról nem is beszélve, hogy az önkormányzatok megszűnése után is működtetni kell a mostani megyei fenntartású intézményeket, így a kórházakat, oktatási, közművelődési és szociális intézményeket, tehát a megtakarítás még kevesebb lesz - tette hozzá.
Varga Mihály nem tartja hatékonynak a tervezett intézkedések közül azt sem, amelyikkel a külföldre kivitt pénzek hazahozatalát és legalizálását szeretnék elérni. "Most, amikor mindenki viszi pénzét az országból, (...) pláne, hogy (visszahozatal esetén) 10 százalék adót is kell fizetni, komolyan gondolja ezt valaki?" – fogalmazott a politikus.
A Fidesz alelnöke kitért arra az elképzelésre is, hogy a jövőben az APEH évente 10 ezer vagyonvizsgálatot fog elvégezni, mondván: nem tudni, milyen szempontok alapján fogják kiválasztani az alanyokat. Mint megjegyezte, nem szívesen lenne az adóhivatali munkatársak helyében, akiket az érintettek azzal fognak megvádolni, hogy politikai szempontok vagy éppen személyes sértettség miatt vizsgálódnak ellenük.
Varga Mihály szerint a helyes megoldás éppen a mostani Gyurcsány-csomag fordítottja lenne, azaz nem a bevételeket kellene növelni, hanem a kiadások szerkezetét átalakítani. Emellett a gazdaságfejlesztésnek ebben a helyzetben nem az adók növelése, hanem éppen azok csökkentése lenne az az eszköze, amiről korábban az SZDSZ beszélt - szögezte le.
Zárásként arra hívta fel a kormányoldal politikusainak figyelmét, hogy a tervezett intézkedések kapcsán ne használják a reform kifejezést, mert az az emberek számára eddig többnyire valami kedvezőt jelentett. Különben úgy járnak ezzel a szóval, "mint 1994-ben a szakértelemmel, el fog kopni" - vélekedett.