"Ha további (gazdaság)politikai elcsúszások és negatív megrázkódtatások történnek, akkor a Fitch esetleg stabilra változtatja a mostani pozitív kilátást Törökország szuverén BB mínusz deviza- és hazai adósságkibocsátói osztályzatára" - áll a Fitch közleményében.
A növekvő infláció és a török központi bank meglepően meredek, 1,75 százalékpontos kamatemelése ingatag helyzetet teremtett a török piacon, miközben a külföldi kamatemelések a világgazdasági növekedés lassulását valószínűsítik, ami negatív fejlemény a felzárkózó gazdaságok, köztük Törökország számára, írták a Fitch elemzői.
A török gazdasági kormányzatnak óvatosan helyre kell állítania a piac bizalmát, fenntartva a költségvetési fegyelmet, és mindenáron elkerülve a politikai megrázkódtatások, írták. Mindazonáltal a Fitch elemzői úgy vélik, hogy "egyelőre sínen" van a hosszú távú irányzat Törökországban, amelynek jellemzői: javuló hitelképesség, megszilárduló közfinanszírozási helyzet, növekvő életszínvonal, gazdasági és intézményi reformok és várható EU-csatlakozás.
A Fitch Ratings hagyományosan nem fukarkodik a szigorral: a költségvetési gondok miatt például már tavaly decemberben a közepes befektetői "BBB plusz"-ra sorolta vissza a magyar szuverén devizaadósi kockázati osztályzatot az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról. Az amerikai Standard & Poor's és a Moody's Investors Service egyelőre csak leminősítést valószínűsítő, negatív kilátást tart érvényben a náluk még elsőrendű, "A mínusz", illetve "A1" magyar osztályzatra.