Továbbra is elutasítja a banki különadót a bankszövetség

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Bankszövetség kibővített elnökségi ülésén résztvevők szerint a banki különadó bármilyen címen való meghosszabbítása alapvetően sérti a verseny-, szektor- és intézménysemlegességet, ezért nem elfogadható a bankszektor számára.

A keddi ülésen résztvevők úgy ítélték meg, hogy a javaslat alkotmányossági szempontból vitatható. Ha szükséges, a bankok megteszik a megfelelő jogi lépéseket - hangsúlyozta Nyers Rezső, a bankszövetség főtitkára. 

A szolidaritási adó bevezetését a bankok nem kifogásolják. A főtitkár emlékeztetett arra, hogy a szektor két év alatt banki különadó címen összesen 70-80 milliárd forintot fizet be a költségvetésbe.

A hitelintézetekre és pénzügyi vállalkozásokra eredetileg két évre, 2005-re és 2006-ra kivetett úgynevezett bankadót (mértéke a társasági adóalap 8 vagy a kamatkülönbözet 6 százaléka) a kormány javaslata szerint 2007-től az állami kamattámogatás alapján fizetendő 20 százalékos járadék váltaná fel, amit csak a hitelintézetek fizetnének. A javaslat a parlament előtt van.

A tervezett elvonással kapcsolatban a bankszövetség elnöke, Erdei Tamás korábban elmondta: olyan állami támogatást akarnak megadóztatni, amelynek nem a bankok, hanem a bankok ügyfelei a kedvezményezettjei, a bankok csak közvetítő szerepet játszanak. 

A kormány az egyensúlyi csomagban 50 milliárd forint bevétellel kalkulált a pénzügyi szektorra kivetett extra adóból, ebből 25 milliárdot a bankoktól, másik 25 milliárdot a pénzügyi vállalkozásoktól és biztosítóktól szedték volna be.
  
Ebből egyelőre a bankokra kivetett külön elvonásról szóló javaslatot nyújtották be a parlamenthez. A biztosítók esetében a különadó bevezetése Veres János pénzügyminiszter szerint alkotmányossági aggályokat vet fel, így még keresik a jogszerű megoldást.