Süddeutsche: Magyarország a reformokért küzd

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar kormány bírálói szerint a gazdaság versenyképessége a tét, miután a tavasszal újraválasztott szocialista-liberális koalíciónak az államháztartás szanálására tett első intézkedései csak félig sikerültek, írta kedden "Magyarország a reformokért küzd" című cikkében a liberális Süddeutsche Zeitung.

A müncheni lap tudósítója emlékeztetett arra, hogy a parlament jóváhagyta ugyan a drasztikus adóemeléseket, de elutasította a közigazgatás reformját, amely a megtakarítási elképzelések egyik központi eleme. "Ez megingathatja Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek azt a tervét, hogy még az idén 1,2 milliárd eurónak megfelelő összeget megtakarítson. Az adóterheléses reform a kritikus szellemű gazdasági szereplők érveinek is újabb tápot ad. Ezek a gazdasági szereplők elvi alapon kifogásolják, hogy a kormány a bevételek növelésére összpontosít a kiadások csökkentése helyett", olvasható a lapban.

A német lap szerint a kormányon lévők 1998 és 2006 között "adóajándékokat osztogattak, a hivatalnokokat béremelésekkel kényeztették. Most érkezett el a számla benyújtásának ideje: az államháztartási deficit az idén elérheti a hazai össztermék (GDP) több mint 10 százalékát."

A Süddeutsche Zeitung felidézte, hogy a piacok "a miniszterelnök ambiciózus szanálási terveire" árfolyameséssel reagáltak. A nemzeti valuta néhány hét leforgása alatt jó kilenc százalékot vesztett értékéből. Egy euró körülbelül 280 forintot ért, ami történelmi mélypont, a Standard & Poor's az ország hitelképességét alacsonyabb szintre sorolta, emlékeztetett az újság, és Gyurcsány Ferenctől a következőt idézte: "Nem sikerült meggyőznünk a piacokat arról, hogy felismertük a gyors reformok szükségességét".

A Süddeutsche Zeitung megállapította azt is, hogy két évvel a választások előtt Gyurcsány Ferenc nem akart fájdalmas reformokba belefogni, de most nyomás nehezedik rá annak megmutatása érdekében, hogy valóban hozzálátott az ország szanálásához.