Ma már az áruházláncokban sorakozó, elbontható kerti medencék is hatalmas választékban kaphatóak: Ezek ára 30-40 ezer forinttól indul, és a mérettel arányosan nő; 300-400 ezer forintért akár 8-9 méteres medencét is vehetünk. Az ilyen típusú fürdőalkalmatosságok ugyanakkor nem tartósak, egy szezonra vannak kitalálva. A következő évben már nehézkes őket összerakni, összemegy az anyaguk, nem stimmel az illesztésük. A legjobb megoldás, ha nem szereljük szét őket, mert így esetleg még egy-két szezont kibírnak További probléma, hogy ezek gépészete alulméretezett, és nem is igazán fejleszthető. A fixen telepített medencék lényegesen nagyobb beruházást igényelnek, és ha a 10 köbmétert meghaladják, építési engedély is kell hozzájuk. Kivitelezésükre különböző építési technológiák léteznek, melyek költsége, elkészítési ideje, valamint élettartama nagyban eltér egymástól – mondta Szabó Sándor, a Kerex Óbuda ügyvezetője.
Árparádé
Otthon is felfrissülhetünk. © sxc.hu |
Az idő vasfoga
A jól kivitelezett monolit medence életre szól, bár a burkolat és a fuga idővel megkopik, felújításra szorul. A fóliás vagy a műanyag medencék az anyagszerkezetből adódóan már nem ennyire tartósak: 10-15 éves élettartamra lehet számítani. A vastagabb fólia előnye a vékonyabbal szemben, hogy az alakját jobban megtartja, és nem képződnek rajta gyűrődések.
A szépség ára
A monolit medencék árát nagyban befolyásolja a fölhasznált burkolóanyag: a csempét szinte teljesen kiszorította az üvegmozaik, amelynek négyzetméterára 2 ezer forinttól 30 ezer forintig terjed. Az átlagosnak mondható ár mindenféleképpen 10 ezer forint alatt van, leggyakrabban 3-5 ezer forint körül. E körül mozognak a csempék árai is, velük azonban óvatosan kell bánni: csak olyan csempét szabad felhasználni, amelyet kifejezetten uszodai célra fejlesztettek, mert a hagyományos csempék felülete nem megfelelő, megtapadnak rajta az algák és az egyéb szennyeződések, így pillanatok alatt elkoszolódnak.
A különféle burkolatokhoz kiegészítő elemek is kaphatóak, mint például a vályú- vagy a kapaszkodóelemek. Ezek esztétikusabbá teszik a medencét, ugyanakkor nagyon drágák: könnyen duplájára növelhetik a burkolóanyag költségét. A medence környékére gyakorlatilag bármilyen fagyálló burkolat lerakható, a lényeg hogy vizesen se csússzon. A hagyományos kültéri burkolatok mellett gyakran használnak viakolor burkolatot, de egyre több helyen alkalmaznak trópusi keményfát e célra.
A fedés csak részben számít extrának: egyrészt csökkenti a hőveszteséget, másrészt óvja a medencét a szennyeződésektől, harmadrészt pedig óvja a gyermekeket a víztől. Több fedési megoldás létezik, amelyek közül a legjobb és egyben legdrágább a polikarbonát tető: ez meghaladja a teljes beruházás költségét, ugyanis négyzetméterenként 50-70 ezer forintos árral kell számolni. Ráadásul a medence méretét meghaladó felületet kell fedni, azaz egy átlagos medence estében 45 négyzetmétert. Léteznek ennél olcsóbb megoldások is, ezek azonban nem védik a gyerekeket, és a teljes tisztaságot sem garantálják: egyszerű fóliatakaró például már 100 ezer forinttól beszerezhető.
A gépészettel és az extrákkal is könnyedén többszörösére lehet növelni az összköltséget; jó pénzért számtalan élményelem beszerelhető, mint például a vízmasszázs, a nyakmasszázs, vagy éppen az alsó levegőbefúvás. A fűtés, az automata vegyszeradagoló és a víz alatti porszívó szintén igencsak feltornázhatja az árat. Összességében elmondható, hogy a full extrás medencénél csak a gépészet költsége 8-10 millió forintra rúghat.
Medence egymillióból
Ha valaki csak a legszükségesebb alapanyagokat veszi meg, és az építést házilag kivitelezi, akár egymillió forintból is kihozhat egy nyolcszor négy méteres medencét. A legkönnyebben az előre legyártott műanyag medence helyezhető üzembe: ennek csak egy gödröt kell ásni, és azt körbebetonozni. A fóliaburkolatú medencéket is meg lehet építeni házilag, bár ez kicsit több szakértelmet igényel. Otthoni kivitelezéssel felére lehet csökkenti a költségeket, különösen akkor, ha a kitermelt föld elhelyezését is helyben meg tudják oldani. A medence fenntartása semmiképp nem oldható meg fillérekből, és ezt a megépítés előtt mérlegelni kell. Egy három hónapos szezonra vetítve csak a vegyszerköltség 30-40 ezer forint körül mozog, amihez hozzájön a 20 ezer forint körüli áramfogyasztás. Ebben ráadásul még nincs benne a fűtés költsége. Ezek után ajándéknak számít, hogy a medencét egy szezonban csak egyszer kell feltölteni.
Dekoratív megoldás
Ha valaki saját tóban szeretne úszkálni, megteheti, csak meg kell fizetni. Ezek kialakítási költsége ugyanis a legdrágábbnak számító monolit medencékével vetekszik. Maga a technológia egészen más, míg egy úszómedence vizében a fertőtlenítés során minden élő szervezetet elpusztítanak, addig egy úszótóban kényes biológiai egyensúlyt kell fenntartani. Ez az egyensúly igencsak labilis, és ritkán sikerül tökéletesre; egy idő után szúnyoglárvák lephetik el az ilyen tavakat, és a vizük is gyakran beposhadhat. A tisztítást egyébként egy speciális bioszűrő végzi, amelyben tenyésztett baktériumok bontják le a vízben lévő szerves anyagokat.
Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség