Az átlagos számok mögött tételes költségvetések sokasága áll, amelyeket ez év elejei anyagárakkal kalkuláltak, ám fontos tudni, hogy a fajlagos árakban nem szerepel a telek, vagy annak arányos részének az ára - mondta Berényi Péter, a Kontroll Kft. ügyvezetője. Nemrég jelnt meg ugyanis a Mit, mennyiért? című kiadvány, amely a kft építőipari költségbecsléseit tartalmazza. A könyv végén táblázatok tartalmazzák, hogy mennyibe kerül egy négyzetméternyi családi-, társasházi, vagy éppen lakóparki otthon felépítése.
Az új lakások vételára egyre inkább alku tárgya. A lakások előállítási költségének ismerete a vevőt is orientálja: meddig mehet el az alkuban. A családi házakat három kategóriába sorolja a költségbecslés: átlagos igényszintűek (100 négyzetméter alapterület alatt, illetve felett, ez utóbbinál két kocsi beállásos garázzsal), illetve luxus családi ház, amely 200 négyzetméternél nagyobb és a több beállásos garázs mellett úszómedence is van az épületben. Kulcsra készen a kisebb családi ház négyzetméterét 200 ezer, a nagyobbat 180 ezer forintból lehet kihozni, míg a luxus családi ház fajlagos ára 270 ezer forint. Ismételjük, telekár nélkül, viszont vadonatúj az épület.
Nézzük kissé részletesebben a 100 négyzetméter feletti átlagos igényszintű családi házat. A ház szerkezetének az ára felét sem teszi ki a kulcsrakész árnak (124 ezer forint négyzetméterenként). A víz és csatorna szerelése 14 ezer, a központi fűtésé 24 ezer, míg a villamosságé 18 ezer forintba kerül fajlagosan.
A társasházak fajlagos előállítási árát közepes és magas igényszintre kalkulálta a Kontroll Kft. az első esetben 180 ezer, a másodikban 220 ezer forint a négyzetméterenkénti ár. Ez utóbbinál már az épület szerkezete is drágább 20 százalékkal, emellett a klíma jelent érezhető többlet terhet. A lakóparki lakások előállítási árát szintén közepes és magas igényszintre kalkulálták. Az első fajlagos költsége 200 ezer, a másodiké 240 ezer forint.