Három százalékos az infláció

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A fogyasztói árak júliusban 0,2 százalékkal emelkedtek júniushoz képest, és 3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

A fogyasztói árak júliusban 0,2 százalékkal emelkedtek júniushoz képest, és 3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Az elemzők 2,8-2,9 százalékos 12 havi inflációt vártak.

Júliusban a szezonálisan kiigazított "alapdrágulás" 0,5 százalék volt, a maginfláció 2005 júliusához viszonyítva 1,9 százalékot tett ki. Az év első hét hónapjában 2,6 százalékkal emelkedtek az árak. A fogyasztói árak júniusban 0,3 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 2,8 százalékkal haladták meg a 2005. júniusi szintet. Tavaly júliusban a havi árindex nulla volt, a 12 havi árindex pedig 3,7 százalék.

Az idén júliusban egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal csökkentek. Az idényáras élelmiszerek ára 12,2 százalékkal, a sertészsiradéké 2,2 százalékkal csökkent. Ezzel szemben 9,7 százalékkal nőtt a péksütemények, 6,6 százalékkal a sertéshús, 4,8 százalékkal a cukor, 4,6 százalékkal a baromfihús, 3,9 százalékkal a kenyér és 3 százalékkal a liszt ára. 

Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 1,7 százalékkal nőttek. Júniushoz képest csökkentek az árak a ruházkodási cikkek és a tartós fogyasztási cikkek körében. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árak egyaránt 0,1 százalékkal nőttek. Az egyéb cikkek és a szolgáltatások áremelkedése átlag feletti volt. A járműüzemanyag-árak 4,9 százalékkal, az üdülési szolgáltatások árai pedig 9,6 százalékkal emelkedtek egy hónap alatt.

Az előző év azonos időszakához viszonyítva az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 29, a cukor 12,5, a tojás 11,6, a sertéshús 7,7, a száraztészta 7,2, a tej 6,8 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 5 százalékkal, a ruházkodási cikkekért 0,9 százalékkal, a háztartási energiáért 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2005 júliusában.

A szolgáltatások átlagot meghaladó, 3,7 százalékos áremelkedésén belül a helyi tömegközlekedés 9,2, a szemétszállítás 5,9, a csatornadíj 5,4, az üdülési szolgáltatások árai 4,6 százalékkal drágultak. A szeszes italok, dohányáruk és az egyéb cikkek árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt, ez utóbbin belül a járműüzemanyagok árai 12,3 százalékkal nőttek.