Izrael felmondta a magyar-izraeli megállapodást

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Közlöny legújabb száma közli a külügyminiszter határozatát, amely az Izrael állammal kötött, a beruházások elősegítéséről és kölcsönös védelméről szóló megállapodást hatályon kívül helyezi.

Az Izrael által kezdeményezett felmondás jövő év júniusában lép hatályba, de az egyezmény hatálya alatt létrejött beruházásokat 2027-ig illeti meg védelem.

A Magyar Köztársaság 1993-ban kötött Izraellel a beruházások elősegítéséről és kölcsönös védelméről szóló megállapodást. Az egyezmény 10 évre szólt, tehát már három éve lejárt, de egy cikkelye lehetővé tette, hogy mindaddig tovább éljen, amíg valamelyik fél fel nem mondja. Erre került sor Izrael részéről ez év június 27-én. A felmondás ettől a naptól számított egy év múlva lép hatályba, tehát 2007. június 26-án szűnik meg az egyezmény. Viszont a hatálya alatt létrejött beruházásokat további 20 évig, azaz 2027. június 26-ig illeti meg védelem.

Az MTI megkeresésére Izrael budapesti nagykövetségének sajtóirodája azzal indokolta az egyezmény felmondását, hogy az Európai Unió tagországaival nincs ilyen egyezménye Izraelnek. Amúgy pedig múlt év novemberében egy gazdasági kooperációs egyezményt írt alá a két ország, amely tartalmában több, mint a korábbi megállapodás, így azt nem volt értelme fenntartani.

Az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. információi szerint mintegy 2 milliárd dollár értékű beruházást hajtottak végre izraeli cégek Magyarországon.

A távközlés területén 147 millió dolláros projektek valósultak meg. A kereskedelem-szolgáltatás területén 10 befektetési projektről tud az ITDH, ezek összértéke 127 millió dollár volt. Az egészségügyben 2 izraeli befektetési projektet valósítottak meg összesen 18 millió dollár értékben. A feldolgozóipari beruházások összértéke 308 millió dollár volt, az ingatlan-idegenforgalom-infrastruktúrába befektetett izraeli tőke értéke meghaladta a 430 millió dollárt.