Ismét gyengült a forint

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ismét gyengült a forint a bankközi devizapiacon csütörtökön, az eurót fél négy tájban 278,60/70 forinton jegyezték, szemben a szerda délutáni 275,50/60 forinttal.

A forint 110 bázisponttal 1,31 százalékra gyengült a plusz/mínusz ingadozási sáv erős oldalán. A kereskedők szerint hektikus árfolyam-ingadozás jellemezte a csütörtöki kereskedést, az illikvid piacon 277,00-279,60 forint között jegyezték az eurót.

Az idegességet részben belső, részben külpiaci hatásokkal magyarázták szakértők.  Elmondásuk szerint már szerdán délután keringett a piacon egy - valószínűleg a piac befolyásolását, illetve tesztelését célzó - hír arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kiszivárogtatta volna a hétfőn megjelenő inflációs jelentés főbb számait, s ezek magasabbak a kormány által prognosztizáltnál.

A kiszivárogtatást a piac nem erősítette meg, de a konvergenciaprogram tervezet nyilvánosságra kerülése óta a banki elemzők is magasabb inflációt várnak 2007-re, mint a kormány 6,2 százalékos éves inflációs előrejelzése. Szerintük a jövő év első felében akár a 8 százalékot is meghaladhatja. Az inflációs várakozás miatt egyre nő a hétfőre várt kamatemelés mértéke is: a piacon kezdenek többségbe kerülni a hétfőn 50 bázispontos emelést várók, sőt kezdődik a 75 bázispontos emelés beárazása is  - mondták el kereskedők.

A külső piaci tényezők közül a feltörekvő piacokon ismét általánossá váló süllyedést említették, gyengült a török, a brazil és a lengyel valuta is. A negatív hangulatot részint az újonnan megjelent amerikai mutatókkal magyarázzák, amelyek újabb jelét mutatják stagflációs veszélynek. A megfenekleni látszó amerikai gazdaság a feltörekvő piacok számára is rossz hír, csakúgy, mint az Iránt lehetséges nukleáris hatalomként ábrázoló tudósítások.

A dollárral reggel 217,50/60 forinton, délután 217,30/50 forinton  kereskedtek, míg szerdán 214,80/85 forint volt az árfolyam. A piacon Benjamin Bernanke FED elnök péntek délutáni helyzetértékelését várják.