"Reálisan 2009-ben lehet majd csatlakozni először az ERM II. rendszerhez, majd két évre rá az euróövezethez" - mondta Veres János pénzügyminiszter, hozzátéve, természetesen van egy elméleti lehetőség arra, hogy a Magyarország már előbb belépjen az ERM II. rendszerbe, de ehhez igen szigorú feltételeket kellene teljesíteni.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a konvergencia program bemutatásakor, kedden az ERM II. rendszerhez való elvileg lehetséges csatlakozásra egy hosszabb 2007-2009 közötti időszakot jelölt meg. Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter pedig szerdán arról beszélt, hogy ha 2008-ra sikerülne teljesíteni az ERM II.-höz szükséges feltételeket, akkor elvileg már 2010-re csatlakozhatna Magyarország az euró-övezethez.
E dátumokra vonatkozó kérdésre válaszolva mondta el véleményét Veres János, hangsúlyozva, hogy az általa és a Kiss Péter által közölt számok között nincs ellentét, mivel minisztertársa egy elvi feltételezésből indult ki.
Egyeztetés a munkaadókkal
A kormány és a munkaadók egyetértenek a konvergencia programban megjelölt fő célokkal, s abban is, hogy a 2009-re kitűzött makrogazdasági számokat az ország érdekében tartani kell - mondta a pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy a kormány a munkaadók javaslatai közül többet is beépít a program tervezetébe. Veres János ugyanakkor nem adott tájékoztatást arról, hogy konkrétan melyek azok a munkaadói javaslatok, amelyeket elfogadhatónak ítél.
A találkozót követően Antalffy Gábor, az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói oldalának soros elnöke elmondta, hogy a konvergenciaprogramban megjelölt makrocélokat az ország érdekében teljesíteni kell, ehhez kérték a kormány elkötelezettségét.
A munkaadói érdekképviseletek alapvetően támogatják a program céljait. A megvalósíthatóság viszont főként azon múlik, milyen teljesítményre képes a gazdaság - jegyezte meg az érdekképviseleti vezető. Ezzel összefüggésben kérték a kormánytól, hogy mielőbb vitathassák meg az Új Magyarország fejlesztési terv részleteit, mert ennek révén a gazdaságot jelentősen dinamizáló forrásokhoz juthatnak a vállalkozások.
A tárgyaláson elmondták azt is, hogy a program a reformintézkedések nélkül nem valósítható meg. A reformok nélkül csak egy átmeneti egyensúly érhető el. A munkaadói oldal az idei és a jövő évre vonatkozó szigorító intézkedések hatásait mérlegelve készül az őszi országos bértárgyalásra. Olyan tárgyalásra, amely során érdemi alkut kívánnak kötni a szakszervezetekkel - tette hozzá Antalffy Gábor.