Az elmúlt héten a nemzetközi hatások ezúttal nem dinamizálták a piacot, de a külső környezet változásai is azonos irányba hatottak, mint a belső körülmények. Ez a hatás pedig negatív volt. Ennek ellenére a részvényárak emelkedni tudtak, ami jó bizonyíték arra, ahol az állam hatása csak korlátozottan érvényesül, ott az eredmények, az adatok és a várható eredmények bizalomra adnak okot. Ám az államtól jelentősen függő kötvény és devizapiac már korántsem mutat ilyen biztató képet.
Devizapiac. EUR/USD fronton a helyzet változatlan. A szűk sávban mozgó keresztárfolyam továbbra sem mutat egy rövidtávon is kihasználható trend kialakulásának irányába.
Az viszont látszik, hogy a dollár későbbi gyengülése – amelyet továbbra is mint erősen valószínű eseményt kezelünk – az euró vétele mellett szól. Ezt a mai helyzetben 1,27-es keresztáfolyam mellett tartjuk célravezetőnek. A hazai piacon a forint árfolyamát a már említett konvergencia program, illetve annak egyes elemei határozzák meg. Mivel a ténylegesen meghirdetett elemek lényegi részei egyeznek a korábban csak pletykaként terjedő változattal, a piac nem reagált hevesen, ami nem meglepő, hiszen a kiszivárogtatás éppen ezért történhetett meg, legalábbis ha mindenképpen összeesküvés elméleteket szeretnénk kreálni.
Miután hétfőn épphogy a 280-as szint alatt zárt az EUR/HUF, a továbbiakban kissé csökkent a leértékelődésre játszó befektetők lelkesedése, így a forint lassan stabilizálódik az euróval szemben. Azt azonban látni kell, hogy a hosszú távú eső trendcsatornából továbbra sem képes kitörni a hazai fizetőeszköz, így a csatorna alján továbbra is az euró vétele a követhető stratégia.
A dollár vétele továbbra sem időszerű, de arra érdemes odafigyelni, hogy a Egyesült Államokban mikor ér véget a kamatemelkedés. A mai adatok szerint azt tudjuk mondani, hogy valószínű közeli ez az időpont; a kiábrándító lakásépítési adatok azt mutatják, hogy az átmeneti gazdasági visszaesés esélye is erősen nő.
Kötvénypiac. Miután a nemzetközi piacokon drámai esemény nem zajlott le, a hazai piacot itt is inkább a belföldi hírek, események határozták meg. Az előző heti hozamszintek szinte párhuzamosan tolódtak magasabb szintre, de a rövid oldali erősebb emelkedés azt mutatja, hogy a piac a korábbinál nagyobb mértékű jegybanki alapkamat emelésekkel számol.
Ez nem túl biztató körülmény, de a konvergencia program és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) véleménye szerint is magasabb lesz az inflációs csúcs, mint korábban gondoltuk. Ennek fényében továbbra is azt tudjuk mondani, hogy a rövid lejáratok tartása/vétele a járható út mindaddig, amíg a hozamok emelkedése nem áll meg, de ez még alighanem fél éven túli időszakot jelent.
Részvénypiac. A részvénypiacok számára az elmúlt napok nem voltak kedvezőek, mégsem következett be komolyabb tragédia.
Sőt a BÉT-en az árak emelkedtek, ami azonban csalóka jelenség, mivel a már említett szűkülő csatornából továbbra sem tört ki az index (BUX) és így az BUX-ot alkotó egyes részvények sem. Ez nem meglepő, de talán az igen, hogy a befektetés elemzők szerint is alulértékelt OTP nem tud kitörni abból a sávból, ahol a héten is megragadt. Mivel rövid távon inkább az árak esése várható nem ajánlható a hazai részvények vásárlása, az OTP vétele is csak 6000 forintos szint alatt lehet igazán célravezető. A Démász esetleges felvásárlása jót tett a papírok árfolyamának, ami az áramszolgáltatókat illeti, így a korábbiakban ajánlott Émász vételek „termőre fordultak”, de ma már inkább a nyereség realizálása lehet a legjobb technika a hozamok maximalizálására.
Állampapír piac:
- állampapírok: 3 hónap- vétel/tartás
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: eladás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: eladás, OTP vétel 6 000 forint alatt
- Befektetési alapok:
Ingatlanba fektető részvény alapok (EUR-ban denominált)