Hiller István, az MSZP elnöke azt mondta, hogy a megbeszélésen semmilyen olyan véleményt, javaslatot nem hallott, amely alapjaiban befolyásolta volna a konvergenciaprogramot. Támogatják a konvergenciaprogramot, mert az a szükséges egyensúly megteremtése után biztos növekedési pályára helyezi a magyar gazdaságot.
Hiller szerint egyetértenek azzal a javaslattal, hogy a dokumentum végső változatát a szeptember 1-i, brüsszeli benyújtás előtt a parlamenti pártok megkapják. Arra a kérdésre, lesznek-e változások az eredeti javaslathoz képest a programban szeptember 1-ig, Hiller István közölte, hogy lényegi és alapvető változásokra nem számít. Hozzátette ugyanakkor, hogy a csütörtöki és pénteki, kétnapos, a konvergenciaprogrammal foglalkozó kormányülésen elhangozhatnak olyan javaslatok, amelyek ha nem is alapjaiban, de részleteiben módosíthatják a programot.
A pártelnök kérdésre válaszolva nem kívánt véleményt mondani a Fidesz konvergenciaprogrammal kapcsolatos javaslatairól.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke úgy vélekedett, nem hangzott el az egyeztetésen olyan új elem, amely a konvergenciaprogram módosítását szükségessé teszi.
"A konvergenciaprogram végrehajtására azért van szükség, mert Magyarország a lehetőségein túlmenően használt fel anyagi eszközöket, többet költöttünk, mint ami lehetséges volt" - indokolta a program szükségességét a politikus. Hozzátette, a többletkiadások következménye a költségvetési hiány, amit kiadáscsökkentéssel és bevételnövekedéssel lehet ellensúlyozni.
Az SZDSZ elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy a konvergenciaprogram végrehajtásának eredményeként stabil egyensúly alakul ki középtávon, a gazdaság növekedhet, valamint sor kerülhet az adórendszer strukturális átalakítására.
Arra a kérdésre, hogy a beruházásokat és az autópálya-építéseket visszafogják-e, Kuncze Gábor azt válaszolta, létezik egy tizenöt éves úthálózat-fejlesztési program, amelyet európai uniós pályázati forrásokból folytatni lehet.
Egy, az euró bevezetését érintő kérdésre válaszolva a szabad demokrata politikus elmondta, már leszokott arról, hogy ezzel kapcsolatban időpontot jelöljön meg. Mint hozzátette, a konvergenciaprogram azt tartalmazza, hogy 2009-ben 3,2 százalék legyen a hiánycél, ezt a nyugdíjkassza akkori mértékével, 0,4 százalékkal csökkenthetik, így a szóban forgó évben három százalék alatti lehet a hiánycél. A politikus idevágóan kitért arra, hogy "a lehetséges legrövidebb időn belül" kell sort keríteni az euró bevezetésére.
Kuncze Gábor szerint a következő években a II. Nemzeti Fejlesztési Terv kidolgozásáról, az adórendszer átalakításáról, valamint a hazai kis- és középvállalkozások fejlesztéséről kellene egyeztetnie a kormányoldalnak és az ellenzéknek.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azért kezdeményezte a találkozót, mert a program elfogadása előtt szerette volna megismerni a parlamenti pártok álláspontját, véleményét és javaslatait a tervezetről. Az MDF korábban jelezte, hogy a program megvitatására rendelkezésre álló idő rövidsége miatt nem vesz részt a konzultáción.
Az euró bevezetésének előkészítését szolgáló és az EU által megkövetelt nemzeti tervezetet augusztus 31-i ülésén fogadja el a kormány, és az azt követő napon nyújtja be Brüsszelnek.
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a mintegy két órán át tartó tanácskozás után úgy értékelte a megbeszélést, hogy nem érdemi egyeztetés volt a cél, hanem az, hogy a kormány és a kormánypártok az "ellenzéki pártok háta mögé bújva próbálják meg a felelősséget áttolni a konvergenciaprogramért".
Mint mondta, a többi között azt is javasolták, hogy a kormányfő újabb egyeztetést hívjon össze már a konvergenciaprogram végleges változatáról, de ezt a kormánypártok képviselői elutasították. A kormányfő "csípőből" utasította el a fideszes javaslatokat - jelentette ki a frakcióvezető.
A Fidesz négy javaslatcsokorral készült a megbeszélésre: az első megalapozottabb, a második felelősebb, a harmadik a fejlesztési tervvel összehangoltabb konvergenciaprogramot céloz meg, a negyedik javaslatcsomag pedig növekedéspárti programot irányoz elő.
Elsőként, hogy megalapozottabb legyen a konvergenciaprogram, azt javasolták: a kormány folytasson párbeszédet a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával és az agrárkamarával a programról, illetve a Magyar Nemzeti Bankkal is egyeztessen a jegybank és a kabinet eltérő inflációprognózisáról. Az első javaslatcsokor része volt az újabb pártközi egyeztetés is, azonban a kormányfő csak azt tette lehetővé, hogy a pártok e-mailben megkaphassák a végleges konvergenciaprogramot, még mielőtt azt benyújtanák Brüsszelben.
A Fidesz második, "felelős konvergenciaprogram" című javaslatcsomagjában a költségvetési tanács már korábban ismertetett felállítására, valamint a miniszterek anyagi felelősségére tett javaslatot költségvetési hiány esetén, illetve azt tanácsolta, hogy a program tartalmazza az euró bevezetésének céldátumát - ismertette Navracsics Tibor, jelezve, hogy a kormányfő, illetve a kormánypártok képviselői ezeket a felvetéseket is elutasították.
Mint mondta, a harmadik javaslatcsokor azt szolgálta volna, hogy összehangoltabb legyen a Nemzeti Fejlesztési Terv és a konvergenciaprogram, azonban ezt is elutasította a kormányoldal.
A Fidesz annak érdekében, hogy növekedéspárti legyen a konvergenciaprogram, azt is javasolta, hogy a programban és a fejlesztési tervben is szerepeljen egy Széchenyi-vállalkozásfejlesztési alap, amely lehetővé teszi az uniós források lehető legnagyobb mértékű azonnali lekötését, és a mikro-, kis- és középvállalkozók közötti szétosztását. Navracsics Tibor jelezte: ez utóbbi volt az egyetlen olyan javaslat, amellyel kapcsolatban a miniszterelnök arra kérte a Fideszt, hogy kidolgozva küldje meg elképzelését a kormánynak.
Semjén Zsolt, a KDNP elnöke az egyeztetés után újságírókkal közölte: a megbeszélést nem tárgyalásnak, hanem egyfajta tájékoztatásnak tekintik, hiszen nyilvánvaló, a hátralévő néhány napban már aligha várható, hogy érdemben változzon a konvergenciaprogram.
Mint mondta, a KDNP elfogadhatatlannak tartja, hogy a konvergenciaprogram minden terhet a magyar társadalomra tesz, ezért azt javasolta: a kormány kezdjen tárgyalásokat a bankokkal és a multinacionális cégekkel arról, hogy ebből vállaljanak arányos részt. Kérdésre válaszolva hozzátette, Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke határozottan, Gyurcsány Ferenc "árnyaltabban" utasította el a felvetést.
Az egyeztetésen felhívták a kormány figyelmét az ország demográfiai helyzetéből adódó veszélyekre, a családtámogatás fontosságára, illetve arra is, hogy a konvergenciaprogram nem számol a "közép-alsó osztály" társadalmi lecsúszásával, elszegényedésével. Mint mondta, emellett írásban is benyújtották javaslataikat.
A KDNP-delegáció másik tagja, Surján László EP-képviselő azt hangsúlyozta: Magyarországnak az az érdeke, hogy a konvergenciaprogramot elfogadja Brüsszel, így nem tartaná helyes ellenzéki magatartásnak "megelőlegezni a várható bukást".