A német E.ON gázszolgáltató vállalat pénzügyi részleteket nem közölt, azt viszont hangsúlyozta, hogy "sikerült hosszú távra, versenyképes feltételek mellett biztosítani az orosz fölgázt az európai piac számára".
A német szolgáltató egyrészt 15 évvel meghosszabbította érvényes szállítási szerződését, amelynek értelmében évi mintegy 20 milliárd köbméter földgázt szállít majd a Gazprom 2020 és 2035 között a németországi Waidhausba. Emellett évi 4 milliárd köbmétert 2010-től vagy 2011-től kezdődően a tervezett az Észak-Európai Csővezetéken keresztül (NGEP) a Balti-tenger partjára szállít. Ez a csővezetékprojekt 51 százalékban a Gazprom, a fennmaradó részben pedig német cégek, köztük 24,5 százalékban az E.ON érdekeltsége.
Az E.ON egyben bejelentette, hogy részt vesz két új - az NGEP vezetéket a német hálózattal összekötő vezeték - építésében, amelynek az a célja, hogy helyettesítse a mérséklődő nyugat-európai földgázforrásokat, és többletmennyiséget biztosítson a bővülő európai piac számára.
A Gazprom egész Európa földgázszükségletének mintegy egynegyed részét elégíti ki. A vállalat megbízhatóságával szemben tavaly télen kétségek merültek föl, amikor átmenetileg leállította ukrajnai szállításait. Ukrajna ekkor a területén átmenő gázt megcsapolta, és emiatt a szállított fölgázmennyiség néhány európai országban visszaesett. Az ügy Németországban is riadalmat keltett, mivel az ország másokhoz viszonyítva erőteljesebben függ az orosz fölgáztól. A fogyasztás 35 százalékban orosz eredetű, szemben a 25 százalékos európai átlaggal.