Tetszik az EU-nak a konvergenciaprogram

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pozitívak az Eurogroup-elnök Jean-Claude Juncker első reakciói a konvergencia-programra.

Pozitívak az euróövezeti országok miniszteri csoportját irányító Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök-pénzügyminiszter első reakciói a módosított magyar konvergencia-program "fő intézkedéseit, a pályát és az irányokat tekintve", mondta el Gyurcsány Ferenc kormányfő szerdai luxembourgi villámlátogatása után László Boglár, a miniszterelnök sajtófőnöke.

Gyurcsány Ferenc a program véglegesítése előtt folytatott egyeztetést az EU legrégebben hivatalban lévő kormányfőjével és pénzügyminiszterével, az euróövezet egyik legbefolyásosabb politikusával. Juncker egyetlen pontban sem fogalmazott meg kritikát a programmal összefüggésben, emelte ki László Boglár.

Ismerve ugyanakkor az otthoni vitákat, az uniós politikus fontosnak tartana tisztázni néhány félreértést, köztük azt, hogy az euróövezeti tagságnak nem közvetlen feltétele az államadósság 60 százalékosnál alacsonyabb szintje a GDP-hez képest - hiszen ha így lenne, akkor jónéhány jelenlegi tagország sem használhatná még az eurót -, hanem a csökkenő tendenciát várja el az EU. A magyar programból a 2009-es időszaktól kezdve kiolvasható az erre való törekvés, tette hozzá a sajtófőnök.

Juncker egyetért azzal, hogy az euróövezeti csatlakozás időpontjának meghatározására 2008-2009 környékén indokolt sort keríteni, amikor a program megvalósítása már előrébb tart.

A konvergencia-program azt mutatja, hogy a magyar kormány eltökélt hitelt érdemlő és hatékony intézkedések megtételére az igencsak túl magas (államháztartási) deficit csökkentése végett - mondta a megbeszélés után Junckers újságíróknak.

Az én értékelésem meglehetősen pozitív a programról, de részletesen bizonyára majd csak az EU-pénzügyminiszterek októberi értekezletén foglalkozunk vele. Kijelentette: nem akar semmiféle találgatásba bocsátkozni arról, hogy mikor csatlakozhat Magyarország az euróövezethez.

A konvergencia-program az után kerül majd a tagországok pénzügyminiszterei elé, hogy az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank (EKB) is véleményt alkot róla. A kormány a program benyújtása előtt nemcsak Magyarországon, hanem az uniós szerveknél is egyeztetést folytat a dokumentumról. Július végén Gyurcsány Ferenc Joaquín Almuniával, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosával találkozott Brüsszelben. Az EKB elnökével, Jean-Claude Trichet-vel Medgyessy Péter volt kormányfő, utazó nagykövet folytat tárgyalást a témában. Több tagország pénzügyi tárcájának vezetőivel is tartottak vagy terveznek egyeztetést.

A programot szeptember elsején, péntek délután a tervek szerint elküldik Brüsszelbe, erősítette meg László Boglár.