"A konvergenciaprogram arra koncentrál, hogy hol lehet még többet, és hol lehet még jobban megszorítani, arra koncentrál, hogy hogyan lehet még több pénzt elvenni a magyar emberektől" - mondta a Fidesz kommunikációs vezetője, aki szerint a program ráadásul mindezt értelmetlenül teszi, ugyanis nem derül ki belőle, hogy mi a megszorítások célja, milyen hatása lesz azoknak az államháztartásra.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: a kormány által kidolgozott konvergenciaprogram rossz az embereknek, rossz a gazdaságnak, és nem tudható, hogy milyen hatása lesz az államháztartás helyzetére.
Mint mondta, a program ezért rossz az embereknek, mert öt fő területen komoly megszorításokat tartalmaz: így a közszférában 10 százalékos elbocsátást, az egészségügyben az oktatásban és az ártámogatások területén pedig komoly szigorító intézkedések következnek, míg a nyugdíjrendszer átalakításával, például a korkedvezményes nyugdíj megszüntetésével a kormány gyakorlatilag "hadat üzent a nyugdíjasoknak".
A program azért rossz a gazdaságnak, mert nem tartalmaz gazdaságfejlesztési elképzeléseket, nem fogalmaz meg munkahelyteremtési, gazdaságdinamizálási célokat - fejtette ki a politikus, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy míg az Új Magyarország Fejlesztési Terv kitörési pontként a gazdasági növekedést határozza meg, addig a konvergenciaprogram csupán két százalékos növekedéssel számol jövőre.
Szijjártó Péter véleménye szerint a konvergenciaprogram elkészítését átgondolatlanság és kapkodás jellemezte, és kifogáslta azt is, hogy nem készült hatás- vagy kockázatvizsgálat.
A politikus a keddi konvergenciaprogramról szóló négypárti megbeszélést értékelve feltette a kérdést: valóban komoly egyeztetésről volt-e szó, amikor a program leadási határideje előtt három nappal hívták csak megbeszélésre a pártok vezetőit, és akkor sem fogadtak el egyetlen ellenzéki javaslatot sem.Kékesi Tibor, az MSZP országgyűlési képviselője, aki sajtótájékoztatón reagált a Fidesz szóvivőjének kijelentéseire, úgy vélte: "szenzációhajhászás" a konvergenciaprogramot második megszorító Gyurcsány-csomagnak nevezni.
A program teljes gazdasági és jelentős társadalmi fordulatot jelent, de nem tartalmaz az eddig megismertekehez képest új kiigazító intézkedéseket.
A konvergenciaprogram hiteles, és bár valóban nem állt túl hosszú idő rendelkezésre a megvitatására, de a társadalom széles köre nyilváníthatta ki véleményét a programról - tette hozzá Kékesi Tibor, aki szerint a program kiinduló adataival mindenki egyetért, a felvázolt makrogazgadási pályát mindenki valósnak ítélte meg.
Kékesi Tibor arra a fideszes kifogásra, hogy a fejlesztési terv és a konvergenciaprogram a gazdasági növekedés tekintetében nem összehangolt, azt mondta: a fejlesztési tervhez szükséges hazai források csak akkor teremthetők elő, ha a gazdaság egyensúlyi helyzetbe kerül. Hozzátette: a konvergenciaprogramnak nem feladata, hogy a munkahelyteremtést, a foglalkoztatás bővítésével kapcsolatos programot megfogalmazza.