A legnagyobb euróövezeti gazdaságok közül Németországban valószínűleg 2,2 százalékos lesz az idei évi átlagos GDP-növekedés a májusban jósolt 1,8 százalék helyett, Franciaországban 2,4 százalékos 2,1 százalék helyett, Olaszországban 1,8 százalékos 1,4 százalék helyett.
Ezzel együtt az OECD szakértői úgy vélik, hogy a mostani harmadik, majd a negyedik negyedévben az euróövezeti gazdasági növekedés üteme lassulni fog, negyedévről negyedévre 0,7 százalékra, majd 0,6 százalékra. A második negyedévben az euróövezeti GDP 0,9 százalékkal, az első negyedévben 0,8 százalékkal gyarapodott, rendre az előző negyedhez viszonyítva.
A kedden ismertetett elemzés alapján az OECD szakértői úgy vélik, hogy az Európai Központi Bank kamatemelés-sorozatának folytatása indokolt, mert egyértelműek a fellendülés jelei. Az év végére 3,5 százalékos EKB-kamatszintet valószínűsítő piaci előrejelzések megfelelnek az OECD szakértői véleményének is, tették hozzá. Az EKB irányadó kamatminimuma jelenleg 3 százalékos.
Az Egyesült Államok gazdasága teljes kapacitása körül termel az OECD szerint, ezért az amerikai GDP-növekedésre szóló előrejelzésen nem változtattak, a jóslatot 3,6 százalékon hagyták. Úgy vélték, az augusztusi szünet után még szükség lehet további pénzügypolitikai szigorításra az Egyesült Államokban is, hiszen „az árstabilitás még nem biztosított, és a gazdaság még nem hűlt olyan szintre, amelyen a tőkepiacok a szigorítás végét feltételezhetnék".
A japán gazdaság az OECD szerint ötven éven belül a leghosszabb bővülési szakaszra számíthat. Az OECD most mindazonáltal csak 2,5 százalékos GDP-növekedést jósol Japánnak a májusban várt 2,8 százalék helyett, és eltanácsolta a Bank of Japant a további szigorítástól mindaddig, amíg nem lesz egyértelmű a maginfláció megjelenése.