Egyre kevesebbet ér. Jövőre akár 8 százalékkal is © sxc.hu |
Gable szerint „az egyik trükkös elem” a gáz- és az áramár. Mivel az önkormányzatoknak van módjuk a helyi lakossági ár befolyásolására, és nyilván nem akarnak az októberi választások előtt áremelőkként feltűnni, ennek az elemnek a megjelenése a fogyasztói kosárban késhet, de „biztosan tudható, hogy meg fog jelenni ... ez csak időzítés kérdése”.
Hasonlóan „érdekes lesz megfigyelni, hogy mi történik az áfával”. Gable szerint ennek elvileg a szeptemberi inflációs adatban már meg kellene jelennie, de az év eleji áfa-csökkentés után is két-három hónapig tartott, mire az megjelent az árakban. Nyilvánvaló mindazonáltal, hogy a kiskereskedőknek jobban megéri az átárazás késleltetése áfa-csökkentés után, mint áfa-emelés után, tette hozzá. Gable szerint ugyanakkor meglehetősen könnyen megjósolható, hogy a fogyasztói infláció 8 százalék felett fog tetőzni a jövő év elején.
A Barclays Capital vezető térségi elemzője szerint a jegybanki kamat tetőzése valamelyest függ a globális piaci környezet alakulásától, de még az idén legalább 1,00 százalékpontos jegybanki kamatemelés valószínű (8,25 százalékra). Hogy aztán ezen a szinten tetőzik-e a monetáris szigorító kurzus, attól függ, hogy a forint merre tart – mondta Gable.
Az elemző szerint nem valószínű, hogy a forint jelentős további nyomás alá kerül, ő nem vár például több mint tíz forintos gyengülést (az euró-forint árfolyamban). Ebben a környezetben – vagyis a 285 forintos euróig terjedő árfolyamsávban – Gable szerint 1,00 százalékpont lehet az emelési limit.
Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort londoni befektetési csoport térségi elemzője szerint a 8 százalék feletti inflációs tetőzést váró MNB „kissé pesszimista”; a DrK várakozása 7,5 százalék körüli inflációs csúcs 2007 első negyedévében, vagy a második negyedév elején.
A Dresdner Bank londoni befektetési részlege az idei év végére 5,3-5,5 százalékos 12 havi inflációt vár, ahogy az adminisztratív árváltozások teljes mértékben éreztetni kezdik hatásukat, és azt jósolja, hogy az MNB még az idén háromnegyed százalékponttal emeli alapkamatát. Negyed százalékpontos emelés már szeptemberben valószínű. Tenconi szerint a jegybanki kamatszint január-februárban tetőzhet 8,25 százalékon.
A Dresdner szerint az, hogy a maginfláció – amelyben nincsenek benne az energiahordozók, a feldolgozatlan élelmiszerek és a hatósági árak – a júliusi 12 havi 1,9 százalékról augusztusra 2,4 százalékra gyorsult, belülről generált, növekvő árnyomásra utal.
A Goldman Sachs pénzügyi csoport londoni befektetési részlegének kommentárja szerint a ház által vártnál magasabb augusztusi adatból úgy tűnik – a GS előzetes felmérésében 3,2 százalékos inflációt jósolt a múlt hónapra –, hogy az augusztus végén kezdődött benzinár-csökkenésnek egyelőre korlátozott az inflációs hatása, mivel a kosár közlekedési szegmense még drágult havi összevetésben.
A cég szerint a benzinárak augusztusban tetőztek, azóta összesen 5 százalékkal csökkentek, és valószínűleg tovább fognak csökkenni. Ez azt jelenti, hogy a szeptemberi 12 havi inflációs adatban a gépjármű-üzemanyagnak jelentős – hozzávetőleg fél százalékpontos – mérséklő hatása lesz, áll a Goldman Sachs keddi londoni elemzésében.
A ház szerint ugyanakkor szintén szeptemberben kezdi éreztetni hatását az árakban a költségvetési program, és az üzemanyagok kedvező árhatása ellenére is várhatóan 5 százalék fölé gyorsul az év végére a 12 havi infláció. A Goldman Sachs 8 százalék körül várja a tetőzést, 2007 első felében, és azzal számol, hogy az MNB összesen 1,00 százalékponttal, 8,25 százalékra emeli alapkamatát.