- Ha van legalább százmillió forintunk, és mindezt budai ingatlanra szeretnénk költeni, a legtöbb felső kategóriás eladó villa közül a II. és a XII. kerület hegyvidékein - Virányos, Kissvábhegy, Farkasrét, Csatárka - válogathatunk - vázolja a kínálatot Murányi Ákos, a Duna House elemzője, aki szerint ebben a kategóriában a legjellemzőbb árfelhajtó tényező a telek területe, elhelyezkedése, illetve a panoráma.
Legenda az is, hogy a magas árfekvésű luxuslakások iránt elsősorban a külföldi vásárlók érdeklődnek; ma már szinte minden vásárlói csoportból vannak érdeklődők az exkluzív ingatlanokra - szögezi le Murányi, hozzátéve, hogy a sokszor évekig tartó várakozásban nagy szerepet játszik az, hogy a tulajdonosok a piaci árszinthez képest jóval magasabb árat határoznak meg. Hasonló tapasztalatokról számolnak be a megkérdezett értékesítési irodák vezetői is.
- Ha nagyértékű ingatlan értékesítésvel keresnek meg, szinte biztosak vagyunk abban, hogy évekig eltarthat, amíg vevőt találunk rá, éppen ezért fontos, hogy piacképes legyen az ár - osztja meg tapasztalatait a hvg.hu-val Szatmári Zsolt, az Otthon Centrum II. kerületi irodájának vezetője, aki szerint egy kétszobás ingatlant sokkal könnyebb beárazni, mint egy 400-500 négyzetméteres luxusingatlant. Ennél nagyobb a rizikó, hogy eltérűnk a piaci ártól, ráadásul akár öt százalékos túlárazás is súlyos milliókat jelent. Volt rá példa, hogy a piaci ár alatt hirdettek egy villát, ami persze pillanatok alatt gazdára talált. De ritka az ilyen, mert az eladók nincsenek szorult helyzetben, akár évekig tudnak várni. Az ingatlanosoknak természetszerűen az a céljuk, hogy minél előbb megköttessék az üzlet, így folyamatosan értesítik a tulajdonost a vevői reakciókról, aki ezek után vagy belátja, hogy túl sokat kér, s lefarag az árból, vagy vár akár a végtelenségig.
A Rózsadombon a hetvenes évek végétől felgyorsult a lakásépítés, ami együtt járt azzal, hogy a legváltozatosabb stílusú, gyakran nem a környezetbe illő épületek százai emelkedtek. Vegyes a kínálat, sok a régi és a nemrég épült ingatlan is; bőven akad olyan, amelyik hiába nagy alapterületű, funkcióit tekintve már elavult, de találunk kívül-belül felújításra szoruló kúriát is - világosít fel Szatmári. A kerület legdrágább utcái a Szalamandra, a Vihorlát, a Szeréna, a Napsugár és a Verecke; valamennyit a Rózsadombon találjuk, de szétnéztünk az olcsóbb területeken is. Szemezgettünk a kínálatból.
Kerek 100 millió forintért kínálnak a II. kerületben Máriaremetén egy nemrég felújított 200 négyzetméteres családi házat, s kapunk hozzá gondozott kertet is. Ám ha ennél is több pénzünk van családi házra, akkor is bőven van miből válogatnunk. A II/a kerületben, azaz Pesthidegkúton egy teljes villaház kínálja magát 300 négyzetméter alapterülettel, márvány burkolatokkal, kilátással a budai hegyekre, mindezt három szinten, hét szobában. Valamivel több, mint 150 millió forintért.
Villanegyedek klasszicista jegyekkel |
A tehetősebb városlakók az 1830-as évektől kezdve építettek maguknak villákat a belvárosi nyüzsgéstől távolabbi területeken. Ekkor alakultak ki a pesti és a budai villanegyedek: a Városliget és környéke, illetve a Duna másik oldalán Svábhegy, Rózsadomb és Zugliget nyaralóövezetei. Pesthidegkút ekkor még nem volt közkedvelt, mivel távolabb a belvárostól, mint például a Rózsadomb vagy a mai Szabadsághegy. Az első villákat kifejezetten ideiglenes tartózkodásra alakították ki, s a ház szerves része volt a kert, fákkal és lugasokkal. Alapvetően klasszicista stílusú nyaralók épültek: a főhomlokzatot oszlopok díszítették, innen nyílt a széles lépcsőn megközelíthető bejárat. A villák, nyaralók terén fontos szerep jutott a fa építőanyagoknak, amelyek az egyre divatosabb veranda vázát is adták. |
Az sem könnyíti meg az ingatlantól szabadulni akaró tulajdonos dolgát, hogy egyre igényesebbek az érdeklődők, a már kialakított terek ritkán találkoznak az elvárásokkal, volt rá eset, hogy azért nem vették meg a kiszemelt ingatlant, mert kiderült, a fürdőszobában nincs peszgőfürdő. - Mivel alcsony a hazai fizetőképes kereslet, lassan cserélnek gazdát ezek az ingatlanok, a külföldi befektetőkre meg hiába várunk, ők szívesebben nézelődnek a belvárosban - keseregnek az ingatlanosok.
Őket igazolják az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium adatai is, miszerint csökken a külföldi befektetők érdeklődése a budapesti luxusingatlanok iránt. Öt éve nem vásároltak olyan kevés ingatlant a külföldiek, mint az első negyedévben. Ebben az időszakban mindössze 1800 szerződést kötöttek, főleg németek, román állampolgárok és a hollandok vásároltak. A nagycsaládos külföldiek többnyire Budán kerestek lakást, akik viszont egyedül érkeztek, azok az új építésű, kisebb méretű belvárosi luxuslakások piacán néztek körül.
Az irodától azt is megtudtuk, hogy a II. kerület belső területein szinte már nincsenek üres telkek, ha akad egy-egy, azért olyan árat kérnek, hogy az nem a magánembereket, hanem inkább a társasházba befektetőket érdekli. Bontásra alkalmas házakat is kínálnak, persze ezeket is horribilis összegekért. Ám ha valaki nem ragaszkodik feltétlenül a Rózsadombhoz, szintén a kerülethez tartozó Pesthidegkúton viszonylag jó áron lehet még üres telekhez jutni.
Szinte ugyanez a helyzet a másik budai kerületben is: "nagyjából háromszor annyi házat kínálnak eladásra, mint amennyi érdeklődő van" – hangzik a már jól ismert válasz ezúttal Geréb Lászlótól, az Otthon Centrum XII. kerületi irodájának vezetőjétől, aki szerint szinte kivétel nélkül minden eladásra szánt ingatlan túlértékelt.
Ingatlanmenedzser |
Magyarországon egyedülálló, légifotós ingatlankeresővel indult útjára a HVG Online új portálja, az Ingatlanmenedzser.hu. A kereső lehetővé teszi a kiszemelt környék bejárását az interneten keresztül. A portál egyben napi frissességű ingatlanhíreket, tippeket és tanácsokat közöl, kalkulátorokkal, a hirdetések kiemelésének számos lehetőségével segíti az ingatlanok gyors és hatékony megtalálását. |
A XII. kerületi hegyvidéken szinte nincs családi ház 120-150 millió forint alatt, a magasabban fekvő részeken még magasabb az ár, mert a Normafa környékén 2000 négyzetméteresek a telkek. A Tündér, Hangya, Határőr, Tóth Lőric utcákban is 100-130 milliót érnek az ingatlanok. 100 millió forintot kérnek azért a XII. kerületben Mártonhegyen található 167 négyzetméteres luxuslakásért, amelynek teraszáról gyakorlatilag az egész várost láthatjuk. A közel 600 ezer forintos négyzetméterárért három fürdőszobát is kapunk. Ebben a kategóriában még nincs úszómedence és szauna, de ennek ellenére kielégíheti a "szerényebb" igényeket.
Üres telket valamivel egyszerűbb itt venni, mint a II. kerületben, habár könnyebb olyan területet találni, amelyen lebontható épület áll. "Nemrég adtuk el az általunk kínált legolcsóbb telket 70 millió forintért" - árulta el Geréb László, hozzátéve, hogy a zöme, 100-150 millió forint között mozog, attól függően, hogy mi építhető rá, egy kétszintes családi ház vagy egy négyemeletes társasház.