Közlése szerint a növekedés, foglalkoztatás, kohézió, fenntarthatóság célkitűzéseket az egyeztetésben résztvevők általában támogatták. A kormánybiztos szólt arról, hogy a jövőben javítják a támogatás intézményrendszerét, egyszerűbbé, gyorsabbá, áttekinthetőbbé teszik a rendszert, amely most lassú, túlbiztosított és nem eléggé hatékony.
A kormánybiztos közölte, hogy hamarosan egyszerűsítő intézkedéseket vezetnek be, interneten is lehetővé teszik a pályázati ügyintézést, kevesebb dokumentumot kérnek, egységesítik az intézményrendszer működését, széles körű képzést indítanak a pályázók számára, megerősítik a pályázati tanácsadó call-centert.
A jövőben gyorsítják a rendszert, ennek keretében csökkentik a közreműködő szervezetek számát és egy pályázó egy szervezettel lesz kapcsolatban, érdekeltté teszik az intézményrendszer szereplőit az előírt határidők betartásában, problémamegoldó akciócsoportot hoznak létre a reklamációs bejelentések mihamarabbi megoldására.
Bajnai Gordon hangsúlyozta javítják az átláthatóságot. Utalt arra, hogy már most is interneten jelszó segítségével minden pályázó nyomon követheti projektjének ügyintézését. A tervek között szerepel, hogy jövőre független szakértői listáról sorsolnak egy bírálóbizottsági tagot az értékelő testületbe. Előre szabályzott, átlátható projektcsatornákat hoznak létre a kormánydöntést igénylő projektek javasolására, azok a projektek kerülnek a kormány elé, amelyeket a szakminisztérium, regionális fejlesztési ügynökség, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség is támogat.
A társadalmi egyeztetéssel kapcsolatban Bajnai Gordon elmondta, hogy mintegy 4000 szerveztet kértek fel az egyeztetésben való részvételre, több mint 12 ezren töltötték le a tervet, levélben, e-mailen 250 javaslatot kaptak mintegy 600 egyéni hozzászólótól, szervezettől, és mintegy 100 szervezet képviselőivel személyesen is találkoztak.
A társadalmi egyeztetéseken elhangzott tapasztalatokról a kormánybiztos elmondta, hogy dilemmák fogalmazódtak meg a környezetvédelem és útépítés, a humán- és infrastruktúrafejlesztés, a régiós és ágazati programok, a pólusok és az elmaradott kistérségek fejlesztése közti arányokról. A kormánybiztos elmondta, hogy a szeptember 27-i ülésén dönt a kormány a források elosztásának arányáról a társadalmi egyeztetések, a szeptember 19-i parlamenti vitanap illetve a Nemzeti Fejlesztési Tanács szeptember 25-i ülésének tapasztalatait is figyelembe véve.
Bajnai elmondta: a környezetvédők azt szeretnék, ha útépítésre kevésbé költenének az uniós fejlesztésekből. Szerinte azonban figyelembe kell venni a régiókban megjelenő közlekedési igényeket is.
A civilek a humánfejlesztésre juttatnának többet az infrastruktúra beruházás, a gazdaságfejlesztés rovására. A kormánybiztos szerint az eddigi humánprogramok sikeresek voltak, a jövőben is fordítani kell erre a területre, azonban a programok tartalmát, hatékonyságát figyelembe kell venni. A kormánybiztos úgy értékelte, hogy szükség van a pólusok fejlesztésére és az elmaradott térségek felzárkóztatására is. Jelezte: a leghátrányosabb térségek fejlesztésére programokat lehet indítani pályáztatás nélkül is.
A kormánybiztos elmondta, hogy a kormány döntését követően október 1-ig beadják az Új Magyarország Fejlesztési Tervet az Európai Uniónak függetlenül attól, hogy az erre vonatkozó uniós jogszabály várhatóan október közepén jelenik meg.
Eredményes volt a társadalmi vita a II. NFT stratégiájáról
Utolsó frissítés:
Bajnai Gordon szerint eredményes volt az Új Magyarország Fejlesztési Terv (II. Nemzeti Fejlesztési Terv) társadalmi egyeztetése – vélekedik a fejlesztési ügyekért felelős kormánybiztos.