A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 260,08 pontos csökkenéssel, 22.677,17 ponton nyitott kedden. A hétfői záró értékhez képest ez 1,13 százalékos gyengülés.
Miró József, az Erste Bank Befektetési Rt. stratégiai elemzője szerint jelentős tőkepiaci hírek nem befolyásolják kedden a kereskedést, ám a hazai belpolitikai események negatív hatással lehetnek a piacra, emiatt a csökkenést valószínűsít.
A hétfői napon a befektetőket megnyugtatta, hogy az alkotmányosság stabil kormányzást biztosít, hiszen az államfő nem válthatja le a kormányt, a kormánypártok frakciói pedig támogatásukról biztosították a miniszterelnököt, azaz nem kívántak élni konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal - fejtette ki az elemző.
Szerinte azonban az utcai események kimenetele egyelőre kiszámíthatatlan - a demonstrációkban szélsőséges elemek, vandalizmus jelent meg - ez mindenképpen negatívan hat mind a részvénypiacra, mind a kötvénypiacra és a magyar valutára.
Kuti Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője nem vár számottevő ármozgást, de a piac irányát lefelé valószínűsíti, elsősorban a belpolitikai hangulat miatt. A vezető részvények közül véleménye szerint az OTP lehet a legnagyobb vesztes. A belpolitikai helyzet mellett másik bizonytalansági tényezőként említette az amerikai Fed szerdai kamatdöntő ülését. Mint mondta a tőkepiacok leginkább az ülésen várható kamatdöntésre, illetve az azt követő kommentárokra várnak.
A BUX hétfőn 82,52 pontos, 0,36 százalékos emelkedéssel, 22.937,25 ponton zárt. A részvénypiacon 15 milliárd forint értékben születtek üzletek, a vezető részvények közül az OTP és a Mol erősödött, a Magyar Telekom és a Richter gyengült. Az OTP árfolyama 100 forinttal, 1,45 százalékkal 7.000 forintra emelkedett, a Mol részvények ára 235 forinttal, 1,11 százalékkal 21.465 forintra nőtt. A Richter 550 forinttal, 1,15 százalékkal gyengült, 47.200 forintot ért a kereskedés végén, az Egis részvények ára 300 forinttal, 0,95 százalékkal 31.400 forintra esett. A Magyar Telekom 3 forintos, 0,33 százalékos gyengüléssel, 902 forinton zárt.