További leminősítés és a forint gyengülése várható

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Kovács Andrea (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

Az elmúlt napok eseményai miatt megjelent a magyar piacon eddig ismeretlen politikai kockázat jelensége. A befektetők reagáltak ugyan a történtekre, de nincsenek pánikszerű eladások, a forint gyengülésére azonban továbbra is számítani kell.

„Új jelenségnek lehetünk tanúi, megjelent Magyarországon is a külföldi befektetők számára eddig itt ismeretlen politikai kockázat” – mondja Török Zoltán a Raiffeisen elemzője, aki szerint a Fitch Ratings tegnapi döntése is ezt igazolja. Európa vezető hitelminősítője ugyanis stabilról negatívra rontotta a magyar deviza- és forintadósság kilátását. A döntést azzal indokolták, hogy Gyurcsány Ferenc lemondásának követelése miatt aggályos az ország reformprogramjának végrehajtása.

Könnyen lehet, hogy mások is követik a Fitch példáját, a Moodys például az önkormányzati választások utánra ígérte döntését, előfordulhat, hogy ők is leminősítik az ország adósságbesorolását.

„Rövid távon – az elkövetkező hetekben, hónapokban – megnyugvás nem várható, a forint tovább gyengülhet, inkább a 280 forint irányába mozog majd” – magyarázza Török Zoltán, aki szerint azonban esés vagy trendszerű gyengülés nem várható, ahogy devizaválságra vagy nagy mértékű pénzkivonásra, például a külföldiek kezén lévő állampapír állomány drámai mérséklődésére sem kell számítani. „Az EU-tagság olyan védelmet jelent, amely garancia arra, hogy olyan típusú gazdasági összeomlásra nem kell számítani, mint Dél-Amerikában vagy Ázsiában”.

„Elbizonytalanodtak a befektetők, hogy a Gyurcsány-kormány a helyén marad-e, illetve hogy végig tudja-e vinni a reformokat” – mondja Miró József az Erste Bank Befektetési Rt. stratégiai elemzője. Nem tűnnek túl türelmesnek a befektetők, hiszen két nap alatt több mint 1000 pontot esett a tőzsde, de ennek ellenére nincsenek pánikszerű eladások. Ha bármi arra utaló jel lesz, hogy nem hajtják végre a reformokat, nem megy végbe a program, akkor lehet drasztikus változásra számítani, addig azonban - az elemző szerint - moderált szinten maradnak az eladások, és a forint gyengülése is.

Elnézik a csintalankodást (Oldaltörés)

A magyar gazdaságba integrálódott befektetők kivárnak, közelről figyelik az eseményeket, de nem pánikolnak – mondja Takács János a Magyar EU Bővítési Tanács (HEBC) soros elnöke, aki szerint mind rövid, mind hosszútávon azonban negatív befolyása lehet a történéseknek a potenciális befektetők tekintetében. „Néhány vállalat nyugat-európai központjában azt kérdezték a magyarországi munkatársaktól, hogy forradalom van-e itt” – utal arra a szakember, hogy minél előbb bizalomerősítő intézkedésekre lesz szükség. Az EU-tagság Takács János szerint is szerencsés az ország számára, mert „családon belül inkább elnézik a csintalankodást, ugyanakkor a megdöbbenésük is komolyabb”.

„Belefér egy működő demokrácia képébe, ami most történik Magyarországon, de tény, hogy a gazdaság szereplői rendre, kiszámíthatóságra vágynak” – reagál Fáth Péter az Amerikai – Magyar Gazdasági Kamara ügyvezető-igazgatója. A forint gyengülését nem tartja ijesztőnek, és véleménye szerint az önkormányzati választásokig rendeződni fog a helyzet.