Az egyesülés az utángyártók avagy generikus gyártók első ligájába kerül világszinten, évi több mint 3,3 milliárd eurós forgalommal és 770 millió eurós kutatási-fejlesztési költségvetéssel.
A Schwarz Pharma, amely elsősorban generikus (utángyártott) gyógyszereket készít és régi gyógyszerek javított változatait gyártja, az első félévben 37,3 millió eurós adózott eredményt ért el, majdnem 18-szor többet a tavalyi első félévi 2,1 milliónál. A többlet elsősorban egy nagy jogdíjból származott, amelyet az amerikai Pfizer gyógyszergyár fizetett a Schwarz Pharmának.
Az üzemi eredmény 78,4 millió euró volt az egy évvel korábbi 39 millió helyett. A forgalom, 483,4 millió euró, 1,1 százalékkal kisebb a tavalyi első félévi 488,6 milliónál, mert a vevők a német kormány által a nagykereskedők számára július 1-i hatállyal elrendelt árcsökkentésre vártak.
A cégnél egész évben 900 millió eurós forgalomra és nullszaldós adó utáni eredményre számítanak, saját fejlesztésű szereik sikere, illetve fejlesztési költségei miatt. Az első félévi fejlesztési kiadások, 97,9 millió euró, 9,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
Tavaly a Schwarz Pharma 54,1 millió eurós veszteséget szenvedett adó után - egy gyógyszerjog megvásárlása miatt -, 2004-ben 800 ezer euró volt a vesztesége. Utoljára 2003-ban volt adózott eredménye, 132,5 millió euró.
Tavaly az üzemi eredmény rovatban 17 millió eurós hiány volt a 2004-es, 15,8 milliós többlet után. A forgalom 990,6 millió euróra nőtt 946,6 millióról.
Az Európában piacvezető francia-német Sanofi-Aventis gyógyszergyár márciusban megvette a cseh Zentiva gyógyszergyár 24,9 százalékát 430 millió euróért. A cseh gyár megvételével a Sanofi-Aventis erősíti helyzetét az utángyártott termékek piacán. A Zentiva maga tavaly megvette a román Sicomed utángyártót, és gyorsan terjeszkedik Kelet-Európában. A felvásárlás a Sanofi-Aventisnél is azt szolgálja, hogy jobb pozícióból versenyezhessenek a független utángyártókkal. A Sanofi-Aventisnél már tavaly közölték, hogy bővíteni akarják az utángyártó Winthrop részlegüket, habár nem céloznak meg akkora szerepet ezen a piacon, mint az utángyártók között világelső izraeli Teva vagy a svájci Novartis, amely tavalyi felvásárlásaival második helyezett lett a generikus termékek világpiacán.
A generikus termékekre szakosodó horvát Pliva a legnagyobb forgalmú gyógyszergyár Kelet-Európában. Az utángyártásra való átállás az első félévben már nyereséget hozott a vállalatnak; a tavalyi első félévben még vesztesége volt, az átalakítás nagy költsége miatt. A cég versengő ajánlatok célpontja, az amerikai Barr Pharmaceuticals az izlandi Actavis gyógyszergyár küzd a Pliváért, 2,5 milliárd dollár körüli ajánlatokkal. Bármelyik egyesülés révén a világon a nagyságra harmadik generikus gyártó alakulhat ki.
A világ generikus piacán zajló konszolidációs folyamat célja, hogy a cégek, olcsóbb termékekkel és jobb tárgyaló pozícióból, még erősebb versenyt támaszthassanak a szabadalmazott termékek gyártóinak, főleg a sokfelé csökkenő vagy csökkenteni tervezett állami gyógyszertámogatások elnyeréséért vívott küzdelemben.
A generikus gyógyszergyártás egyre nagyobb üzlet Európában
Utolsó frissítés:
A belga UCB gyógyszergyár egyezményes ajánlattal felvásárolja a német Schwarz Pharma gyógyszergyárat. Az üzlet arra vall, hogy az európai gyógyszeriparban töretlen az egyesülési kedv, és továbbra is az utángyártó cégek a legnépszerűbbek a vevők körében. Az ajánlat 4,4 milliárd euróra értékeli a Schwarz Pharmát.