Euróbankók. Valódinak látszik © sxc.hu |
A Periklész program az EP-képviselők szerint „vitathatatlanul igen jelentős szerepet játszott az euró védelmében és a hamisítás elleni küzdelemben, ami a program jelenlegi alapokon történő folytatását indokolja”.
A jelentés szerint a Periklész maradéktalanul teljesítette a kitűzött célokat, az uniós tagállamok vagy tagjelöltek vizsgálatán túl „olyan érzékeny földrajzi térségek azonosításában” is segített, ahonnan „igen nagy mennyiségű hamisított bankjegy érkezett”. Példaként Kolumbiát említi a szöveg.
Friss adatok szerint tavaly az előző évinél 30 százalékkal több, összesen 96 ezer hamis euróérmét azonosítottak és vontak ki a forgalomból az Európai Unió országaiban. Két évvel korábban még csupán 26 ezer, 2004-ben 75 ezer érmére bukkantak. Az EU közös pénzének 2002-es bevezetése óta tavalyig összesen mintegy 200 ezer hamis érmét foglaltak le.
Tavaly három pénzhamisító műhelyt lepleztek le, egyet-egyet Magyarországon, Lengyelországban, illetve Bulgáriában. Az euró forgalomba hozatala óta összesen tizenegy ilyen gyártóra bukkantak EU-szerte.
Ami a bankjegyeket illeti, a hamis darabok száma az Európai Központi Bank közlése szerint valamelyest csökkent tavaly, az előző évi 594 ezerről 579 ezerre. Az érmék közül a kéteurós a leginkább hamisított, míg a bankjegyek között az ötvenest kedvelik legjobban a csalók.
A hamis érmék száma mindazonáltal még mindig csupán töredéke a forgalomban lévő, összesen 63 milliárd valódi érmének és 10,4 milliárd bankjegynek.