Az üzemet a 170 évvel ezelőtt alapított, de ma üresen álló téglagyár 8,5 hektáros területén, másfél éven belül alakítják ki - mondta Balogh Attila, a társaság ügyvezető igazgatója.
A 80 közép és felsőfokú végzettségű dolgozót alkalmazó gyárban évente 300 ezer tonna kukoricából százmillió liter etanol előállítását tervezik, terméküket elsősorban európai országokba kívánják exportálni. Később lehetőség lesz az üzem kapacitásának megduplázására, és további 60 dolgozó felvételére, ez azonban függ a bioetanol iránti kereslet, valamint az alapanyag árának emelkedésétől - hangsúlyozta Balogh Attila.
Balogh Attila szólt arról, hogy a mohácsi üzem saját magát látja majd el a termeléshez szükséges energiával. Az etanolgyártás melléktermékéből nyerhető biogáz biztosítja villamos- és hőenergia-igényüket. Sőt évente 10 megawatt áramot még értékesítenének is. Abból a hulladékból pedig, amely a biogázgyártásnál visszamarad, a földekre visszakerülő trágya lesz.
A Kft. tulajdonosa az amerikai United Biofuels Holding svájci központú részvénytársasága. A fejlesztést 25 százalékban saját forrásból, 75 százalékban banki hitelből fedezik, s azt remélik, hogy a beruházás 20 év alatt megtérül - mondta Peter Stepany a cég képviselője.
A szakember szólt arról is, hogy a közelmúltban alapított Mohácsi Bioüzemanyag Termelő Kft. tőkéjét fokozatosan, mintegy 15-20 millió euróra emelik. Mohács, illetve Bóly térségének mezőgazdasági területei elegendő alapanyagot biztosítanak az üzem működéséhez, ezen kívül az Európai Unió tervezi, hogy 2010-re a felhasznált üzemanyagmennyiség 5 százalékát megújuló energiával váltják ki. Ennek fontos része az etanol, amelyet benzinbe keverve lehet hasznosítani.