Európai Versenyhálózat: engedékenységi program indul

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jövőben egységesebben alkalmazhatják majd az unióban a kartellező cégek elleni fellépésben az úgynevezett engedékenységi eljárást, amelynek során a kartell feltárásában részt vevő vállalat mentesülhet a bírság egy része vagy egésze alól.

A Gazdasági Versenyhivatal szerdai közleménye szerint az uniós versenyhatóságok vezetői szeptember végén jóváhagyták az Európai Versenyhálózat (ECN – European Competition Network) Engedékenységi Munkacsoportja által kidolgozott modell engedékenységi programot, amelynek célja a tagállamok közötti kereskedelmet érintő kartellek engedékenységi feltételeinek összehangolása.

Jelenleg az Európai Bizottság és 19 tagállami versenyhatóság működtet engedékenységi programot. E programokban határozzák meg azokat a feltételeket, amelyek alapján a kartellben részt vevő, a kartell feltárásában a hatóságokat segítő cégek mentesülhetnek a bírság egésze, vagy annak egy része alól.

Az ECN által elfogadott modell program jelentősen leegyszerűsíti a háromnál több tagállamot érintő kartellek esetén az engedékenységi kérelmek párhuzamos, több hatósághoz történő benyújtását, illetve az engedékenységgel kapcsolatos olyan alapvető anyagi és eljárási szabályokat határoz meg, amelyek hosszabb távon közös minimumot jelenthetnek minden európai engedékenységi program számára.

A modell program többek között szabályozza a bírságelengedési és bírságcsökkentési kérelem benyújtásának feltételeit, továbbá meghatározza, hogy a kartellezés feltárásán, és az azt alátámasztó bizonyítékok benyújtásán kívül, milyen kötelezettségeknek kell eleget tennie a kérelmezőnek a bírságelengedés és bírságcsökkentés megtartásához.

A közlemény kiemeli, hogy az új szabályok – a magyar engedékenységi programhoz hasonlóan – nemcsak a bírságelengedésért, hanem a bírságcsökkentésért folyamodó vállalkozás számára is kötelezővé teszik a hatósággal való együttműködést. Szintén újdonság a kartellezésben való részvétel beszüntetésének rugalmasabb szabályozása, és az, hogy bizonyos kötelezettségek már a kérelem benyújtása előtt is fennállnak.

A modell program európai szinten bevezeti az úgynevezett marker-rendszert, amelynek lényege, hogy az a vállalkozás, amely teljes bírságelengedési kérelmet kíván benyújtani, a kartellre vonatkozó minimális információk megadásával markert, az igénylők rangsorában elfoglalt helyzetét jelző visszaigazolást kap, amely bizonyos időre megőrzi a sorban elfoglalt helyét, és lehetővé teszi számára, hogy összeszedje a teljes kérelem benyújtásához szükséges bizonyítékokat.

A vállalkozásoknak lehetőségük nyílik arra, hogy azokban az esetekben, amikor az Európai Bizottság tekinthető az eljárás lefolytatására legjobb helyzetben lévő hatóságnak, a többi érintett versenyhatósághoz úgynevezett tömörített kérelmet nyújtsanak be. A legtöbb európai versenyhatóságnál eddig is lehetőség volt arra, hogy a vállalkozás engedékenységi kérelmét szóban nyújtsa be, a modell program ezt a lehetőséget általánosítja.

A modell program horizontális kartellekre vonatkozik, nem terjed ki az erőfölénnyel való visszaélésre, a vertikális megállapodásokra és a horizontális, nem kartell-jellegű megállapodásokra.

Az ECN-tagok vállalták, hogy engedékenységi politikájukat a modell programnak megfelelően felülvizsgálják, majd a harmonizáció eredményeit 2008-ban összegzik. A GVH hangsúlyozza: a modell program jogi kötőerővel nem bír, így a versenyhatóságok előtt folyamatban lévő eljárásokban arra közvetlenül nem lehet hivatkozni.

Az Európai Versenyhálózatot az Európai Bizottság Verseny Főigazgatósága és a 25 tagállam versenyhatóságai alkotják. Az ECN azzal a céllal jött létre, hogy az EK-Szerződés antitröszt szabályainak alkalmazásával kapcsolatos szakmai és együttműködési fórumot jelentsen az európai versenyhatóságok számára - áll a közleményben.