Szaud-Arábia, a világ első számú exportőre vállalná magára az áremelés érdekében hozott döntés terhét. A nyersolaj ára július közepe óta 25 százalékkal csökkent, és a nyersolajtartalékok a világ vezető kőolajfogyasztó országában, az Egyesült Államokban hét éves csúcson mozognak.
Az OPEC mostani elhatározása a világpiaci olajkínálatot mindössze 3 százalékkal mérsékli, ezért az illetékes nem zárta ki, hogy a szervezet következő, december 14-i abujai értekezletén további termeléscsökkentésről dönt. " A célt, a jelenlegi kitermelési szint 1 millió hordóval történő mérséklése a lehető leghamarabb végre kall hajtani, de hogy ez pontosan mikor történik meg, még ki kell dolgozni"- tette hozzá.
Kilenc OPEC tagország vállalna részt a termelés-visszafogásában. A tagországok szeptemberben 29,47 millió hordó nyersolajat hoztak a felszínre szeptemberben.
A hírek szerint Szaúd-Arábia napi 300 ezer hordóval csökkentené szeptemberi napi 9,1 millió hordós kitermelését, szemben azzal a Financial Times értesüléssel, miszerint a királyság ellenezte volna a termelés visszafogását.
Az OPEC tagországai legutóbb kitermelési kvótájukat 2005 júliusában napi 500 ezer hordóval emelték, válaszul a növekvő amerikai és kínai keresletnövekedésre. Azóta azonban az amerikai gazdaság növekedési üteme lassult, az olajárak estek. Az OPEC-et az áresés, de legfőképpen a készletek emelkedése nyugtalanítja.