A Magyar Hírlap listáját idén is Csányi Sándor vezeti 90 milliárd forintos becsült vagyonnal. Az OTP Bank vezére Magyarország leggazdagabb embere, érdekeltségei átszövik a magyar gazdaságot a mezőgazdaságtól a telekommunikációig.
Csányi Sándor © Bánkuti András |
Mindezek ellenpontja két korábban állandó Top 100-tag üzletember hiánya. A Transelektro megroppanása, majd részenkénti eladása töredékére apasztotta Székely Péter tavaly még majdnem hatmilliárdos vagyonát, ugyanez történt a madárinfluenza által is sújtott baromfiszektorban tevékenykedő Mónos Péterrel, akinek cégbirodalma néhány hónap alatt dőlt össze.
Érdekes látleletet ad a magyar gazdaságról az idei lista. A hosszú évek óta gyengélkedő mezőgazdaság leértékelte az ebben az ágazatban tevékenykedők vagyonát, a tartósan emelkedő ingatlanárak pedig egyre feljebb húzzák az ingatlanfejlesztők mellé írt számokat.
A kezdettől a leggazdagabbak közé tartozó Bojár Gáboron kívül - egyébként talán az ő vagyona a legátláthatóbb, hiszen cégeit a tőzsdén jegyzik - csak az idén került fel egy olyan üzletember, aki megszállottan hisz a magyar tudás értékében.
Darvas Ferenc - Bojárhoz hasonlóan - már a nyolcvanas évektől saját cégeit menedzselte, és a közelmúltban az egyiket tízmillió dollárért eladta egy amerikai szakmai befektetőnek. Hasonló sikert könyvelhetett el Kedves Ferenc, akinek kutyatápszergyáráról kevesen hallottak, mígnem egy holland multi forintmilliárdokat fizetett érte.
A 100-as listán tucatnyi új név szerepel. Sokuk nem a fővárosból irányítja üzleteit. Pistrui László, Pocsai Attila vagy éppen a Szentkirályi ásványvízből meggazdagodó Balogh Levente jól példázza, hogy nem kizárólag Budapesten lehet nagy üzletet csinálni.
(Magyar Hírlap)