Elemzők: erősítheti a forintot az Ecofin döntése

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei jóváhagyták az átdolgozott magyar konvergencia-programot, s plusz egy évet kapott Magyarország az állami deficit csökkentésére. Gazdasági elemzők szerint nem meglepő az Európai Bizottság döntése, ami pozitív hatással lehet az árfolyamra.

Az Európai Unió pénzügyminiszterei kedden hagyták jóvá a magyar konvergencia-programot, illetve az országnak szánt ajánlásokat a magas államháztartási deficit leszorítására. Az Európai Bizottság ajánlásával összhangban a pénzügyi tanács a korábbinál egy évvel hosszabb haladékot, 2009-ig adott időt arra, hogy az államháztartás hiányát a hazai össztermék 3 százalékának közelébe szorítsa le Magyarország. A tanács áprilisban ellenőrzi újra a tervezett lépések teljesítésében elért magyar előrehaladást. A félévenkénti ellenőrzés egyébként minden EU-tagország esetében szokásos. 

A bizottság szerint mind rövid távon, mind a program későbbi éveire vonatkozóan továbbra is fennállnak kockázatok, ezért alapvető fontosságú, hogy Magyarország részletesen kidolgozza és szilárdan végrehajtsa a kilátásba helyezett szerkezeti reformokat, valamint, hogy további késlekedés nélkül megszilárdítsa és véghezvigye a kiadások ellenőrzését és az arra vonatkozó szabályokat. Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse dicsérte a francia deficitcsökkentést, amely szerinte főleg szerkezeti reformokat tükröz, azonban nem minősítette feltétlenül követendő példának az olasz módszereket.

A gazdasági elemzők szerint nem okozott meglepetést a piacon a magyar konvergenciaprogram jóváhagyása. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője  az árfolyamra pozitívan ható tényezőként értékelte, hogy - szavai szerint - ellenzéki oldalon is megfogalmazódik a reform szükségessége. Mindez azonban a 270 forint/eurós szint áttöréséhez még nem elég, a forint kedden, bár megpróbálkozott ezzel, de visszapattant a 270-es szintről - mondta az elemző. Szerintük a forint elsősorban nem az uniós pénzügyminiszterek (Ecofin) pozitív döntése miatt, hanem regionális hatásokra erősödött.

Korábban az euróövezeti pénzügyminiszterek úgy vélték, hogy az euróövezet szinte összes országa visszakerülhet az  államháztartási hiány előírt szintje - a hazai össztermék 3 százaléka - alá legkésőbb jövőre.  azt mondta, hogy a notórius szabályszegők közül Franciaország, Németország és Görögország idén leszoríthatja deficitjét a megkívánt szint alá a pénzügyi szigornak és a gazdasági növekedésnek köszönhetően, és a határt jövőre sem lépik túl.