Jaksity: kulturális barbarizmus és állami túlelosztás

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az állami túlelosztás, illetve a jelenlegi gazdaságpolitika nem folytatható – mondta Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. ügyvezető igazgatója kedden a Heller Farkas Szakkollégium „Reform és növekedés” című konferenciáján.

Jaksity György a Concorde Zrt.
ügyvezetője. Az állami
újraelosztás 50 százalék
© amcham.hu
Magyarországon folyamatos hajlam van a túlköltekezésre, és nemcsak az elmúlt 16 évben – jelentette ki Jaksity György. A Concorde Értékpapír Zrt. ügyvezető igazgatója szerint a túlköltekező állam, illetve az alkalmazott gazdaságpolitika aztán kénytelen elinflálni a jövedelmeket annak érdekében, hogy az egyensúlyt helyreállítsa.

„Ennek a gondolkodásnak a hátterében a magyar politikusok osztani és uralkodni tétele áll, így nem véletlen, hogy a GDP arányában az állami újraelosztás aránya 50 százalék, szemben az OECD 41 százalékával” – mondta.

Jaksity György szerint Magyarországon az árnyékgazdaság aránya eléri a GDP 20-30 százalékát, 500 ezer ember egyáltalán nem fizet adót és járulékot, másik 500 ezer pedig csak minimálisat. Így évente 2000-2500 milliárd forint jövedelem után befizetendő 1200 milliárd forint adó- és járulékbefizetés elmarad, ami megközelítően azonos a megszorító csomaggal – tette hozzá.

A Concorde ügyvezetője elmondta: miközben a magyar egészségügyi kiadások GDP-arányos 8 százalékos nagyságrendje közelít az OCD átlaghoz, addig a gyógyszerkiadás 27-28 százalékos aránya jóval magasabb az OECD 18 százalékos arányánál.

Az oktatásban nem az ügyféllel, azaz a diákkal van a baj, hanem, bármilyen furcsán is hangzik a túl sok tanárral, akik túl keveset tanítanak túl sok pénzért – jelezte az előadó.

A Concorde ügyvezetője szerint az említetteknél is nagyobb probléma a kulturális barbarizmus, amelynek egyik jele, hogy Magyarországon a lakosság 60 százaléka egyetlen könyvet sem olvas, naponta hat órát ül a televízió előtt, nem képes befogadni az újdonságokat és nem képes tolerálni a másságot.