A kamara most bemutatott felmérése szerint a magyar export egyharmadát húsz nagyvállalat adja, további egyharmadát a kis- és középvállalkozói (kkv) szektor teszi ki. Parragh László megjegyezte, hogy a kkv-szektor exportjára jellemző az alacsony hozzáadott érték, és relatíve kicsi a termelékenységi tartalék, amin változtatni kellene.
Hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság jelenlegi helyzetében kulcskérdés az egyensúly helyreállítása. Emlékeztetett arra, hogy a konverenciaprogram rövid távú intézkedései is ezt a célt szolgálják.
A kamara javaslata szerint a magyar cégek külkereskedelmi pozícióján javítani lehetne a kedvezményes kamatozású tőkepótló hitelezéssel, az állami piaci tanácsadás létrehozásával, illetve szélesebb körben kellene alkalmazni a piac- és fogyasztóvédelmi eszközöket.
Parragh László hangsúlyozta, hogy a magyar vállalatok külgazdasági tevékenységének erősítése érdekében folytatni kell a vegyeskamarai rendszer kiépítését a térségben. Emlékeztetett arra, hogy már működik a magyar-román, a magyar-horvát vegyeskamara és szükségesnek látja kiépíteni ezt a rendszert a balkáni országokban, az orosz és a szlovák piacon is.
MKIK: elengedhetetlen a gazdaság exportképességének erősítése
Utolsó frissítés:
Elengedhetetlen és stratégiai feladat a magyar gazdaság exportképességének fenntartása, erősítése – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.