Tank és vízágyúk. Mennyire zavaró? © AP |
Nem a franciákhoz hasonlítanak minket
„Nem annak alapján mérlegelnek a befektetők, hogy ez másutt, tőlünk nyugatabbra, például Franciaországban, is előfordulhat” – szögezte le Dirk Wölfer, a Német - Magyar Ipari Kamara kommunikációs osztályvezetője. „Ahhoz a stabilitáshoz viszonyítanak, amit eddig itt tapasztaltak, és ebben a vonatkozásban az elmúlt hetekben sérült Magyarország eddigi relatív versenyelőnye” – fogalmazott. Hozzátette, hogy „kívánatos a helyzet rendezése”, hiszen a politikai és gazdasági stabilitás különösen fontos a befektetőknek, akik véleménye szerint a jövőben várható fejlemények mérlegelése alapján hozzák meg üzleti és fejlesztési döntéseiket. Egyelőre sokan kivárnak. Bizonyosnak tűnik: nem néhány nap alatt, hanem hosszútávon fog eldőlni, hogy a történések milyen hatással lesznek az üzletemberek, vállalatvezetők vagy befektetők döntéseire – mondta.
Már nem hivatkozhatunk a politikai stabilitásra
Amíg a befektetők nem gondolják, hogy a kormány vagy miniszterelnök távozása reális veszély, vagy nem érzékelik, hogy a konvergencia programmal szembeni elkötelezettség csökkenne, addig nem bizonytalanodnak el – hangoztatta Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője. Egy hónappal ezelőtt említették először az elemzők, hogy a Magyarországon eddig ismeretlen politikai kockázat fogalmának megjelenése hatással lehet a befektetési kedvre. „Kétségtelen, hogy korábban előszeretettel hivatkoztunk arra, hogy ugyan rosszabbak a pénzügyi mutatóink, de a térségben egyedülálló politikai stabilitás miatt érdemes nálunk befektetni. Bár ez ma már csak hellyel-közzel igaz, de egyelőre nem beszélhetünk olyan mértékű instabilitásról, ami komoly hatással lehetne a befektetésekre” – mondja az elemző, aki szerint az elkövetkező másfél-két év lesz meghatározó, s a reformok végrehajtása után némiképp fellélegezhet a gazdaság.
A befektetők szerepe túl van misztifikálva
Nem a tüntetések, hanem a Gyurcsány-csomag lesz az oka annak, ha romlanak a gazdasági mutatók, nő a munkanélküliség, visszaesik a kereslet – fejtette ki Vereczkey Zoltán, a Pest Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. A piac nem arra reagál, hogy néhányan kimennek az utcára, sokkal inkább befolyással van, hogy a minimálbér kétszerese után kell adót fizetni, ezért zárnak majd be termelőüzemeket, nem az elmúlt hetek történései miatt – érvelt a kamara elnöke. „Túl van misztifikálva a befektetők szerepe is, hiszen aki eddig ide akart jönni, az meg is tette, aki pedig ezután nem jön, az azért nem teszi, mert Romániában, Bulgáriában vagy a Távol-Keleten kedvezőbb befektetési környezetet talál”– vélekedett Vereczkey Zoltán.
A jövő egyre borúsabb, de nem a tüntetések miatt
„Negatív várakozásokkal terhelt, kedvezőtlen folyamatokkal árnyalt pályán áll a gazdaság, a jövő egyre borúsabb és emellett nem mellékes, de elhanyagolható tényező a sokat emlegetett politikai bizonytalanság” – közölte Pichovszky Kristóf ingatlanpiaci szakértő. A szakember úgy nyilatkozott, nem hisz benne, hogy az elmúlt hetek történései érdemben befolyásolnák a befektetők vagy a magánszemélyek eddigi álláspontját. Sokkal aggasztóbbnak tartja, hogy negatív jelenségekre kell számítani: komoly likviditási problémák vannak a gazdaságban, a bankok rossz kihelyezési politikát alkalmaztak, a háztartások erősen túlköltekeztek, s ez önmagában is épp elég kockázat – összegezte a jövőre vonatkozó várakozásait.