A kutatóintézet hírlevelében azt írja, hogy gyors és jelentős mértékű kiigazításra van esély, 2007-ben a deficit tervezett 3 százalékpontos csökkentését teljesíthetőnek tartják, az államháztartási hiány a prognózis szerint akár a GDP 6 százaléka közelébe is süllyedhet.
A következő évi intézkedések rövid és hosszú távú megtakarítást biztosító elemeket, illetve a jövő évi költségvetés bizonyos reformlépéseket is tartalmaz az Ecostat szerint. Ebbe a körbe tartoznak az egészségüggyel, az oktatással, valamint a nyugdíjakkal kapcsolatos intézkedések, amelyek azonban korántsem tekinthetők teljes körűnek, néhol, például a nyugdíjrendszer átalakításánál a pontos célok is további egyeztetésre szorulnak. Az intézkedések egyensúlyjavító hatása érezhetően 2007 második félében, 2008 elejétől kezdődően jelentkezik.
A prognózisban azzal számolnak, hogy a nemzetközi kamatemelési trend lassan megtörik, bár hozzáteszik, hogy az Európai Központi Bank az év végén még szigoríthat a monetáris feltételeken.
A magyar reálgazdaság első félévi adatai kedvezőek, a kivitel és az ipari termelés is dinamikusan emelkedik. A második félévre a konjunkturális mutatók kissé kedvezőtlenebb képet jeleznek, az Új Egyensúly programban júniusban megjelenő, és szeptember illetve október óta hatályos intézkedések a növekedés ütemét idén még lényegesen nem érintik, elsősorban a következő év teljesítményére lesznek hatással – áll a prognózisban.
A lakossági fogyasztás dinamikus növekedése az év hátralévő részében csökken, az első félévi 2,6 százalékról a második félévben várhatóan 1,7 százalékra mérséklődik. Éves szinten a háztartások fogyasztása 2 százalékkal bővül, meghaladja a múlt évit. A beruházások növekedése az állami autópálya beruházások mérséklése és a lakásépítésben végbemenő korrekció hatására a múlt évi magas bázishoz képest jelentősen csökken. A gépberuházások várhatóan 3-4 százalékkal haladják meg a múlt évit.
Az elmúlt hónapokban erősödött az inflációs nyomás: a dezinflációs trend megtöréséért az Ecostat túlnyomórészt a hatósági áremeléseket és az áfa-kulcs emelését tartja felelősnek. Említést érdemlőnek nevezik, hogy a szolgáltatások árszintje folyamatosan nő, és tartósan emelkedik az élelmiszerek árszintje is.
Az Ecostat szerint az idén az éves áremelkedés üteme elérheti a 3,8 százalékot. Az államháztartás félévkor korrigált hiánya tarthatónak ígérkezik, mértéke GDP-arányosan 10 százalék körüli lesz – állapítják meg. A folyó fizetési és tőkemérleg együttes hiánya a tavalyihoz közelálló lesz, valamelyest meghaladhatja a GDP 6 százalékát a kutatók szerint.
A gyengülő európai konjunktúra és erőteljes kiigazító lépések hatására a magyar gazdaság növekedési üteme 2007-ben érezhetően lassul, úgy látják, hogy a jövő évi teljesítmények 2,5-2,8 százalékkal haladják meg az ideit. A költségvetési törvény tervezete szerint jövőre elsősorban a bevételek növekedése miatt csökken a hiány, de a reform-folyamatok indulásával már a hosszú távra kiható kiadáscsökkentések is megjelennek. A reformok elhúzódása, az intézkedések késleltetett bevezetése azonban azt okozná, hogy további megszorító intézkedésekre kerülhet sor az egyensúly tervezett teljesítéséhez – figyelmeztetnek.
Az árfolyam hiteles költségvetési politika mellett stabilizálódhat. Az elkövetkező időszakban a korábbiaknál is fontosabb lesz, hogy az infláció mértékében mi lesz az átmeneti hatások egyszeri intézkedések szerepe, és mennyi a valós inflációs nyomás.
Jövőre a stabilizációs csomag áthúzódó hatása, valamint a várható árintézkedések, piaci drágulások hatásaként 6,5 százalék körüli inflációt prognosztizálnak. Az adóváltozások nélküli infláció emelkedése növeli a jegybanki kamatemelés esélyét - fűzik hozzá. A jelenlegi feltételek alapján azonban azzal számolnak, hogy 2007-től újra csökkenhet az alapkamat, az év végére akár 6 százalék közelére. A forint/euró árfolyam éves szinten 2006-ben 265, míg jövőre 258-260 forint körül várható úgy, hogy folyamatában az év végére 250-ig is erősödhet.
Az idén még 3,9 százalékkal nő a GDP
Utolsó frissítés:
Az idén még 3,9 százalékkal nő a GDP az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet számításai szerint, élénk európai konjunktúra és erőteljes kiigazító lépések mellett.