A legnagyobb ötven magyarországi cég 2005-ben átlagosan csaknem 20 százalékkal növelte árbevételét, míg egy évvel korábban - magasabb infláció mellett - még 10 százalékkal sem. A világpiaci energiaárak elszabadulásával összefüggésben szépen emelkedett az energetikai és vegyipari cégek forgalma. A leglátványosabban azonban két exportorientált elektronikai, illetve gépipari cég - az IBM Data Storage Systems Információtechnológiai Kft. és a Robert Bosch Elektronika Gyártó Kft. (75-75 százalék) -, valamint az egyebek közt útépítésekben érdekelt Colas-Hungária Építőipari Kft. és a Chinoin Gyógyszer- és Vegyészeti Termékek Gyára Rt. (50-50 százalék) fejlődött. Míg 2004-ben a top 50-ből több mint tíz cég árbevétele csökkent - az első tíz közül egyenesen minden másodiké -, 2005-ben mindössze háromé.
Hét új cég van az árbevételi toplistán, de ezek közül egy, a 32. helyen álló Metro Kereskedelmi Kft. csak amolyan régi-új: a 2004. évi listán még 16. helyezett Metro Holding Hungary Kft.-t olvasztotta magába (az egyesülés tehát nem állította meg a 2001-ben még 10. helyezett kereskedőcég évek óta tartó lecsúszását). Sejthető, hogy az adatait konzekvensen diszkréten kezelő Nokia Komárom Kft. mellett - ez a cég 2004-ben árbevétele alapján a 4. lehetett volna - két másik, korábban ezen a listán levő vállalat, a Michelin Közép-Európa Kereskedelmi Kft. és az Auchan Magyarország Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. is a csúcscégek közé tartozik, adatközlésük híján azonban ez csak feltételezés lehet. Feltehetőleg e cégek hiánya is magyarázza, hogy a listára kerüléshez szükséges árbevételi küszöb csak mintegy 7 százalékkal emelkedett.
Az ágazati arányok egy év alatt alig változtak. Az árbevétel szerinti magyar top 50-be hagyományosan elsősorban kereskedelmi, energetikai és elektronikai vállalkozások tartoznak; most, ezek rovására, egyebek között két gyógyszergyár, valamint egy-egy távközlési és építőipari cég is felkerült a listára. Hosszú idő után egy nem a dohányszektorhoz kötődő agrárcég, a KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Rt. is bekerült az árbevétel szerinti top 50-be.
Különösen stabil az élboly; az első 11 közül kilencnek még a helyezése sem változott 2004 óta. A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Rt., valamint az Audi Hungaria Motor Kft. már a HVG első, 2000. évi toplistáján is az első két helyen állt; a Flextronics International Termelő és Szolgáltató Vámszabadterületi Kft., valamint a Magyar Telekom Rt. pedig 2001 óta őrzi harmadik, illetve negyedik helyét.
A legnagyobb ugrásra az IBM volt képes: 2004-ben 14 helyet esett vissza, 2005-ben viszont 18-at lépett előre. Az újonc Colas-Hungária egyből a 42. helyen kezdett. Tíz lépcsőfokot ugrott előre a Chinoin, nyolcat az Alcoa Köfém Kft., hatot a Samsung Electronics Magyar Kft. és a General Motors Southeast Europe Autóforgalmazó Kft. A legnagyobb vesztes - hét helyet visszaesve - a Magyar Posta Rt.
Első ránézésre igen jól teljesítettek a legnagyobb exportőrök, hiszen - folyó áron, forintban mérve - 13,5 százalékkal növelték kivitelüket, gyorsabban a 10 százalékos nemzetgazdasági átlagnál. Javulást tükröz az is, hogy míg a legnagyobb exportőrök listáján szereplő cégek közül 2004-ben még 15-nek, 2005-ben már csak tíznek az exportárbevétele csökkent. Ez arra utal, hogy a javuló európai és magyar konjunktúrát a nagy cégek tudták jobban kihasználni. Mindennek fényében meglepőnek tűnik, hogy a tavalyi exportőrlistára 24,6 milliárd forintos, a mostanira viszont már 11,4 milliárd forintos kivitellel is fel lehetett kerülni. A magyarázat egyszerű: 12, a 2004. évi exportlistán szereplő cég nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni kiviteli adatait. Közülük a Michelin Közép-Európa Kereskedelmi Rt. állt a legelőkelőbb - a 13. - helyen, a többség pedig a derékhadba, főleg a húszas helyeken végzettek közé tartozik. Az elzárkózásnak sokféle oka lehet, egy részük esetében valószínűsíthető, hogy nem szívesen dicsekedtek volna romló adataikkal - ez pedig némileg elbizonytalanítja a nagyok jó teljesítményére utaló megállapítást.
Az első 12 exportőrcég - ezek 2004-ben és 2005-ben is ugyanazok - exportja 13 százalékkal, vagyis a top 50 átlaga körül bővült. Fontos változás, hogy a hagyományosan az élen álló Audinak át kellett engednie a vezetést a kőolajszármazékok árának emelkedéséből és saját regionális terjeszkedéséből egyaránt profitáló Molnak. A nagyobb változások elektronikai cégekhez fűződnek: az IBM négy, a Samsung Electronics Magyar Rt. három helyet lépett előre, a Sanmina-SCI Magyarország Elektronikai Gyártó Kft. viszont hat helyet esett vissza. A legnagyobb 12 exportőr 2005-ben az összes kivitel 41 százalékát adta, ezen belül a Mol egymaga 9,5, az Audi pedig a 8,6 százalékát teljesítette a teljes magyar kivitelnek. A leglátványosabban (csaknem kilencszeresére) a Porsche Hungária Kereskedelmi Kft. és (háromszorosára) a MÁV Rt. növelte exportját, az igazán nagyok közül pedig a már említett IBM mellett a Bosch is 75 százalékos bővítésre volt képes. Érdekes, hogy az exportőrlista új tagjainak egyharmada az agráriumhoz kötődik.
Foglalkoztatási helyzetéről ezúttal 13 olyan cég is szolgáltatott adatot, amelyek tavaly - bár akkor is a listán lett volna a helyük, főleg ennek alsó harmadában - elzárkóztak ettől. A legnépesebb 50 hazai cég átlagos létszáma 6286 fő, ez 3,6 százalékos csökkenés 2004-hez képest, miközben az ország egészében lényegében stagnált a foglalkoztatás. Az átlag mögött természetesen igen eltérő helyzetű vállalkozások vannak, amit az is mutat, hogy szinte fele-fele arányban találunk közöttük létszámvesztő és -növelő cégeket. Arányában a legnagyobb leépítés a Philips Industries Magyarország Elektronikai Mechanikai Gyártó és Kereskedelmi Kft.-nél (25 százalék) és az Erste Bank Hungary Rt.-nél (20 százalék) történt, viszont a MÁV mintegy 10 százalékos leépítése egymagában mintegy 5700 embert érintett. A foglalkoztatási élboly sorrendje nem sokat változott, csak a Tesco-Global Áruházak Rt. 4. helyre ugrása (25 százalékos létszámbővüléssel) érdemel említést. Két gépgyártó - a Denso Gyártó Magyarország Kft. és a Bosch - 11, illetve tíz lépcsőfokkal jutott feljebb 30, illetve 50 százalékos létszámbővítése eredményeképpen. Számos bank alkalmazottainak száma 20-40 százalékkal bővült, néhányé viszont csökkent. A kereskedelmi cégekre a létszámfejlesztés jellemző, a távközlés viszont eminens leépítő.
Az adózott eredmény szerinti top 50 cégei átlagosan több mint 20 százalékkal növelték nyereségüket az előző évi 30 százalék után. A pénzcsinálók élbolya alig változott, az élen a négy blue chip - a Mol, az Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank Rt., a Magyar Telekom Távközlési Rt. és a Richter Gedeon - áll. Igaz, ezúttal - az adatközlés hiánya miatt - hiányzik a profitsztárok listájáról a 2004. évi 3. General Electric, a 4. Audi és az 5. T-Mobile Magyarország Rt. Újoncként - eredményének meghatszorozásával - egyenesen a 6. helyre ugrott viszont az IBM, s 27 grádicsot átlépve a 8. helyen büszkélkedik az Alcoa-Köfém Kft. Az eredmény változása alapján az első helyre az előző évben még veszteséges Vodafone Magyarország Mobil Távközlési Rt. került. Az árbevétel-arányos nyereség alapján a Sara Lee Hungary Gyártó és Kereskedelmi Rt. állhatott a dobogó legfelső fokára, majd a Budapest Airport Rt., a Lear Corporation Hungary Autóipari Gyártó Kft., a Richter és a Pannon GSM Távközlési Rt. következik.
Kisebbek a változások a saját tőke szerinti toplistán. Az átlagos saját tőke 13 százalékkal nőtt, a bejutási küszöb nem változott. Utóbbi akkor sem növekedett volna jelentősen, ha nem lett volna öt olyan cég, amely 2004-ben még igen, 2005-ben azonban már nem szolgáltatott adatot (közülük a legnagyobb a 2004-ben még második Audi). Egy évvel korábban a saját tőke és a bejutási küszöb egyaránt 12-13 százalékkal nőtt, a tőkefelhalmozás üteme tehát nem változott, de cégenkénti mértéke tovább differenciálódott. A Mol ezen a tabellán megtartotta vezető helyét, a dobogó második fokára pedig az OTP jött fel. A listán szereplő 12 pénzintézet (bank és biztosító) mindegyike előbbre lépett; különösen sokat, tíz helyet ugrott előre az Erste Bank. A legnagyobb vesztes a 21 hellyel lejjebb csúszott MÁV.
Az egy főre jutó árbevétel alapján ezúttal is - akárcsak 2004-ben - az Audi lett az első, a Mol pedig a második, a harmadik helyre azonban a Tiszai Vegyi Kombinát Rt. jött fel. A lista végén, a hagyományokhoz híven, három állami szolgáltató - a Budapesti Közlekedési Rt., a Posta és a MÁV - tanyázik. Az egy főre jutó nyereség szerint viszont a Pannon áll az élen, megelőzve a Molt és az Audit. A listán szereplő utolsó nyolc cég már veszteséges - közülük három állami vállalat. A sajáttőke-arányos nyereség alapján a hagyományosan élen álló T-Mobile ezúttal nem szolgáltatott adatot, így a Lear Holdings (Hungary) Vagyonkezelő Kft. az első, a Lear Corporation Hungary Autóipari Gyártó Kft. a második (tavaly is az volt), majd két biztosító, az Allianz Hungária Biztosító Rt. és az Aegon-csoport következik. A rangsort ismét csak három állami cég, a Magyar Villamos Művek Rt., a BKV és a MÁV zárja.
Az ászok ászai közé, vagyis az export kivételével minden egyéb mutató szerinti toplistára felkerült cégek csoportja évről évre bővül. Az ászjelentés immár 16 céget tartalmaz a 2004. évi 14-gyel szemben, miközben az akkor a második helyen végzett General Electric, a negyedik helyezett Audi és az ötödik E.On Hungária Energetika Kft. neve adathiány miatt nem szerepelhet a listán, bár valószínűleg ezúttal is ott lenne a helyük.
KARSAI GÁBOR